<
وبلاگicon
>
قالب وبلاگ قالب وبلاگ
به سایت www.microbious.com مراجعه کنید

به سایت www.microbious.com مراجعه کنید
 
www.microbious.com

مراجعه کنید http://microbious.com لطفا به سايت
 


مجموعه ای که هم اکنون در پیش روی شماست، حاوی آموزش های کامل و بی نظیر زبان انگلیسی از سطوح مقدماتی تا پیشرفته با برترین متدهای آموزشی در سرتاسر دنیا و برگرفته از معتبرترین مراکز آموزش زبان انگلیسی در جهان مانند Oxford University Press، Cambridge Universty Press و Pearson Longman می باشد که شامل چندین نرم افزارخودآموز برتر جهت یادگیری زبان انگلیسی مانند Tell Me More، Learn To Speak English، New Headway، New Interchange و, .. می باشد. این مجموعه همچنین حاوی تعداد زیادی از کتاب ها، فایلهای چندرسانه ای صوتی و ویدئوییو ابزارهایی جهت تقویت زبان انگلیسی به انضمام منابع و مطالب موردنیاز جهت شرکت در آزمون های FCE,IELTS,GRE و آزمون تافل (TOEFL) می باشد. این مجموعه بی نظیر تمامی نیازهای شما را جهت آموزش و یادگیری زبان انگلیسی در هر سطحی که باشید را برطرف می نماید و با متدهای برتر مهارتها و تکنیک های یادگیری و آموزش زبان را به شما تقدیم می نماید.


نوشته شدهسه شنبه هفدهم خرداد 1390 توسط MAH

به تازگی یکی از دوستامون ( آقای مجتبی کشفی رتبه یک کارشناسی ارشد) کتابی رو تحت عنوان درسنامه میکروب شناسی به قلم در آوردند.

من این کتاب رو دیدم و قسمت های مهم اون رو مطالعه کردم

کسانی که دنبال یک منبع خلاصه شده اما جامع برای کنکور کارشناسی ارشد و حتی امتحان کلاسی میگردن میتونم این کتاب رو توصیه کنم

این کتاب250 صفحه و در اندازه A4 هستش

نکات کتاب های مورای ، جاوتز ، واکر و زینسر با ادبیات ساده در این کتاب آورده شده

قیمت روی جلد 7800 تومان هست و اولین چاپش یک ماه قبل بوده و به تازگی وارد بازار شده

این کتاب با هزینه خود مولف به چاپ رسیده و فعلا در بازار پخش نشده

اگه کسی تمایل داره که کتاب رو تهیه کنه با این شماره تماس بگیره

09354295911

و یا میل بزنه

microbiol2007@yahoo.com


نوشته شدهچهارشنبه یازدهم خرداد 1390 توسط MAH


www.microbiuos.com

١- ارائه بیش از ١٠٠٠ عنوان کتاب PDF در زمینه علوم پزشکی

٢- ارائه مشاوره درسی حضوری در تھران و حومه توسط رتبه ھای برتر کارشناسی ارشد و دکتری

٣- ارائه مشاوره درسی ( معرفی منابع برتر ، جزوات و کتابھای مفید و نحوه مطالعه و یادگیری ) از راه

دور در تمام کشور

۴- تدریس خصوصی زیست شناسی و شیمی دبیرستان

۵- تدریس خصوصی تمامی دروس علوم پایه پزشکی با استفاده از اساتید برتر در تھران و کرج

 ۶- آموزش تکنیک ھای مولکولی و تحقیقاتی

٧- مشاوره پایان نامه ھا ، نوشتن پایان نامه های بیولوژی ، مقالات فارسی و انگلیسی

٨- ارائه جزوات دانشگاه تھران و دانشگاه شھید بھشتی ( رشته ھای مختلف وزارت علوم و بھداشت )

٩- ارائه سوالات کنکور مقاطع مختلف ھمراه با پاسخ نامه


شماره تماس و ارسال پیامک : ٠٩٣۵۴٢٩۵٩١١
جی میل : dr.ahmadi2000@gmail.com
ایمیل : microbiol2007@yahoo.com
یاھو آی دی : microbiol2007


نوشته شدهشنبه چهارم تیر 1390 توسط MAH

موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information ) بانک اطلاعاتISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان٬ از مجلات ISI محسوب شود٬ اما به دلیل کاهش بار علمی٬ بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.
هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISIیکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISIنمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

ارجاع به خود یا self citation چیست؟
اگر منابع ذکر شده در مقاله٬ پژوهش نویسندگان خود مقاله باشد٬ این کار از ارزش مقاله می کاهد زیرا جنبه بین المللی بودن آن را ضعیف می کند. درجه ارجاع به خود مجلات ISI معمولا کمتر از ۲۰٪ است.

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor چیست؟
این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد٬ ضریب ارجاع آن مجله٬ از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط٬ هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

ISI بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟
بهترین راه٬ مراجعه به سایت هایی نظیر تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد٬ هم تعداد مجلات زیاد است و هم ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد.هر نشریه با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. متأسفانه، در حال حاضر تمامی نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر صفر بوده و جایی در این پایگاه ندارند.

ISC چیست؟
ISC یا همان پایگاه استنادی علوم جدید و تکنولوژی که همانند ISI دارای مقالات دانشمندان است که خوشبختانه در ایران نیز چنین پایگاهی تاسیس شده است وهم اکنون به فعالیت می پردازد.

معیار اصلی ورود مجلات به نمایه های سه گانه ISI چیست؟
بر اساس قانون تجمع گارفیلد متون هسته برای تمامی رشته های علمی بیش از 1000 مجله نیست. همچنین مطالعه ای از سوی گارفیلد بر روی پایگاه اطلاعاتی اِس.سی.آی (Science Citation Index) نشان داده است که 75% ارجاعات در کمتر از 1000 عنوان مجله شناسایی شدند.
حال اگر لازم نباشد که یک نمایه استنادی چند رشته ای جامع بیشتر از چندهزار مجله را پوشش دهد، این مجلات را چگونه باید برگزید؟

هر چند برخی شائبه تاثیر پذیری این امر از سیاست و ... را مطرح می کنند ولی نظر ISI Thomson چیز دیگری است. یعنی هزینه- کارآیی. گارفیلد خود می گوید: چون مساله پوشش، وجهی عملا اقتصادی دارد، معیار برای آنچه انتخاب می شود، هزینه-کارایی است. هدف هزینه – کارآمدی یک نمایه به حداقل رسانیدن هزینه در ازای شناسایی یک مدرک مفید و به حداکثر رسانیدن احتمال دستیابی به یک مدرک مفید منتشره است. یک نمایه هزینه- کارآمد باید پوشش دهی خود را تا حد امکان محدود به آن مدارکی نماید که ممکن است افراد مفیدشان بدانند. به زبان ساده ISI Thomson مجلاتی را نمایه می کند که احتمال استناد به آنها بیشتر باشد.ولی چه شاخصی می تواند صلاحیت ورود دیگر مجلات به جمع مجلات منبع ISI Thomson را تایید کند. جواب بسیار ساده است: فراوانی استناد به مجلات در منابعی که پیشتر در این نمایه وارد شده اند.اگر دانشگاهها می خواهند مجلات خود را در نمایه های سه گانه ISI Thomson وارد کنند، علاوه بر رعایت ضوابط عمومی مانند وضعیت نشر، کیفیت مقالات، ترکیب سردبیری و تحریریه و ... باید در جستجوی راهکارهایی باشند که به مجلات آنها از سوی مجلات منبع ISI Thomson، استناد شود. شاید یکی از راهها تشویق محققان دانشگاه در استناد به مدارک مجلات داخلی، در مقالات ارسالی به مجلات تحت پوشش نمایه های سه گانه ISI Thomson باشد.

پيوستن پايگاه استنادي علوم ايران به ISI :
رئيس کتابخانه منطقه اي علوم و تکنولوژي گفت: پيوستن ISC به ISI با هدف افزايش سهم توليدات علمي ايران در جهان در نشستي با حضور مسئولين ISI در کتابخانه منطقه اي بررسي شد.با توجه به اينکه تمامي خصيصه هاي ISI در ISC نيز وجود دارد، کتابخانه منطقه اي علوم و تکنولوژي شيراز که متولي ايجاد ISC ( پايگاه استنادي علوم و تکنولوژي ) در کشور است، براي درج شدن مجلات بيشتري به زبان فارسي در ISI و ايجاد ارتباط بيشترISC با ISI تلاش مي کند .
با برقراري پيوند علمي ميان ISI و ISC شناسايي علم به زبان فارسي در سطح بين المللي بيشترمي شود و سهم ايران از توليدات علمي دنيا بيشتر خواهد شد . هم اکنون بيش از 6 هزار مقاله توسط مجلات معتبر در ISC توليد مي شود اما انعکاس اين توليدات علمي در سطح بين المللي کم است که با درج تعدادي از مجلات در ISI بازتاب علمي ايران در جهان بيشتر مي شود .

وي با بيان اينکه هم اکنون 25 مجله ايراني توسط ISI شناسايي شده و نمايه مي شود، افزود: در حال حاضر تلاش مي شود اين تعداد به 500 مجله افزايش يابد . مسئول راه اندازي ISC در ايران با بيان اينکه ايران چهارمين کشور داراي مطالعات استنادي علوم بر پايه ISI است، گفت: کشورهاي ژاپن و چين نيز توانسته اند مجلات خود را به همين روش در ISI درج کنند .

گفتني است کتابخانه منطقه اي علوم و تکنولوژي شيراز چندي پيش مأمور راه اندازي پايگاه استنادي علوم ايران و جهان اسلام شد و اين مرکز هم کانون در تلاش براي سنجش توليدات علمي در کشورهاي اسلامي، رتبه بندي نشريات کشورهاي اسلامي، توليد نمايه استنادي علوم کشورهاي اسلامي به منظور توسعه ISC در ميان تمامي کشورهاي اسلامي و پيوند دادن ISC به IS I است .

درد سرهای علم وارداتی

دكتر محمد قدسی استاد دانشكده مهندسی كامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. وی كه در سال ۱۳۸۴ از دانشیاری به مرتبه استادی ارتقا یافت هم اكنون رئیس گروه نرم افزار این دانشكده است. در میان مباحثاتی كه این روز ها درباره خوب و بد قوانین ارتقای استادان درگرفته است به سراغ ایشان رفتیم. دكتر قدسی نظرات قابل توجهی در این باره دارند كه در ادامه تقدیم می كنیم.

جناب آقای دكتر قدسی، با تشكر از این كه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید. در نخستین پرسش خود می خواهیم اصل مطلب را از شما جویا شویم.ISI چیست؟ خوب است یا خوب نیست؟
ISI مؤسسه ای خصوصی است كه نشریات و مقالات را فهرست می كند. این تنها مؤسسه در جهان نیست كه به فهرست كردن مقالات مشغول است. گروه های دیگری هم هستند اما ISI معتبرتر از بقیه است. این گروه ها مقالات را فهرست كرده و آمارهایی مانند تعداد ارجاعات، ضریب تأثیر مقالات و دیگر آمارهای مربوط به آن را در اختیار اعضا و مشتركان مركز خود گذاشته و درآمد كسب می كنند.

در مراكز علمی ایرانISI خیلی مشهور است اما در دیگر دانشگاه های معتبر دنیاISI چندان معروف نیست. زیرا ارتقای علمی در آن دانشگاه ها اساساً ربطی بهISI ندارد. در دانشگاه های خوب دنیا روش ارتقای استادان تقریباً مشابه حوزه های علمیه است. در این دانشگاه ها، مقالات، نوشته ها، تحقیقات و كارهای علمی فرد را برای چند استاد درجه یك در آن رشته بخصوص می فرستند و در صورت تأیید آنها فرد ارتقای علمی پیدا می كند. ما متأسفانه اعتماد به نفس كافی نداریم و داوری درباره خود را به مدد معیار ها و ارزیابی های خارجی انجام می دهیم.
اما مجلات ISI، مجلات خوبی هستند. چرا نباید به ارزیابی آنها اتكا كنیم؟

ISI مجلات بسیار خوبی را فهرست كرده اما مجلات ضعیف زیادی هم در آن وجود دارد. مقررات فعلی، دانشجوی دكترا را مجبور می كند تا در یك مجله فهرست شده درISI مقاله داشته باشد و به ضعف و قوت مجله چندان كاری ندارد.
● داستان چاپ شدن مقاله ای بی محتوا كه به وسیله یك نرم افزار تولید شده بود و دانشجویان دانشكده كامپیوتر دانشگاه شریف آن را در یك نشریه ISI به چاپ رسانده بودند چه بود؟
مقاله ای با یك نرم افزار معروف به صورت خودكار تهیه و توسط چند دانشجوی دكترای ریاضی شریف برای یك مجله ISI كه به وسیله ناشر معتبر Elsevierمنتشر می شود، فرستاده شد. با خواندن حتی خلاصه این مقاله به راحتی به هجو بودن آن می شد پی برد. این كار را به این دلیل انجام دادند تا نشان دهند برخی از این نشریات خیلی ضعیف هستند. مسئولان مجله مقاله را پس از دو هفته بدون ایرادی پذیرفتند و در نوبت چاپ قرار دادند. چند ماه در نوبت چاپ بود تا اخیراً پس از افشای این مطلب آن را برداشتند. افرادی هستند كه در مدت ۲ سال بیش از ۶۵ مقاله فقط در این نشریه چاپ كرده اند. هجوم زیادی از سوی برخی در ایران برای چاپ در آن دیده می شد. ناشر این نشریه معروف است ولی اعتبار یك نشریه را سردبیر و كمیته علمی آن تعیین می كند. خوشبختانه كار این دانشجویان خیلی تأثیر گذار بود.
● ولی در هر حال چاپ مقاله در نشریات ISI تا حدی كیفیت علمی مقالات را كنترل می كند؟!
هر چند كه ISI موجب نوعی نظارت حداقلی بر كیفیت علمی مقالات شده است، اما این به هیچ وجه كافی نیست. شناسایی مجلات نامعتبر در میان نشریات ISI بسیار ضروری است. اما در حال حاضر این كار انجام نمی شود. آئین نامه ها و مقررات فعلی تولید انبوه و افزایش كمی مقالات را تشویق می كند وبه كیفیت كاری ندارد.
● گاهی اوقات چیزهایی در باره جایگزینی معیارهای داخلی به جای ISI می شنویم. آیا با این جایگزینی نمی شود این گونه مشكلات ISI را برطرف كرد؟
آنچه درباره معیار داخلی می گویند به گمان من نقاط ضعف به مراتب بیشتری از ISI دارد و برداشت خیلی ها این است برخی كه نمی توانند در مقالات معتبر خارجی مقاله های خود را به چاپ برسانند به دنبال یك راه فرار هستند و آن هم معیار داخلی جایگزین ISI است. البته قبول دارم كه در برخی زمینه های علوم انسانی مجلات معتبر خارجی وجود ندارد. اما ما می توانیم این مجلات را ایجاد و آنها را پس از مدتی در ISI به ثبت برسانیم. به نظر من این جایگزینی آشفتگی ارتقای استادان را شدیدتر می كند.

● آیا در ایران مجله ای كه در ISIفهرست شود وجود دارد؟
قبلاً تعداد كمی بود كه یكی از آنها مجله «علوم و فناوری» دانشگاه شیراز است كه از سال های پیش در این فهرست قرار گرفته است.
ولی ظاهراً در حال حاضر بیش از ۲۰ مجله از ایران به صورت ISI ثبت شده است و این جای خوشحالی دارد. البته مجلات داخلی معتبر دیگری هم در ایران چاپ می شود كه به دلایلی هنور نتوانسته اند در این فهرست قرار بگیرند. قاعدتاً اگر یك مجله شرایط این مؤسسه را داشته باشد، پس از مدتی توسط آن فهرست می شود. بنابراین به جای ایجاد یك ISI دیگر بهتر است سعی كنیم مجلات خود را با كیفیت تر كنیم تا بتوانیم آنها را در این جا ثبت كنیم .
● آیا خود ISI هیچ برآورد كیفیتی از مقالات فهرست شده اش انجام نمی دهد؟
البته. در سایت Web of Knowledge این مؤسسه اطلاعات خیلی خوبی از مجلات و مقالات و حتی مؤلفان تهیه می شود (مانند ضریب تأثیر، درصد ارجاعات و . . .) كه از آنها می توان به كیفیت یك مجله یا مقاله پی برد. اخیراً هم ضریبی به نام hindex به عنوان شاخصی برای توان علمی مؤلفان محاسبه می شود. البته این شاخص هنوز عمومی نشده و بحث های زیادی در مورد آن در جریان است. این شاخص برای بیشتر محققان ایرانی خیلی پائین است و این یعنی این كه ما در مواجهه با مقاله نویسی علمی، كیفیت را فدای كمیت كرده ایم.
●چگونه كمیت به كیفیت ترجیح داده میشود؟
دانشجوی دكترا مجبور است در زمان كمی كه در اختیار دارد، مقاله ISI چاپ كند و این شرط فارغ التحصیلی او در مقطع دكترا است. نتیجه طبیعی این است كه در میان نشریات ISI، نشریات ضعیف و سهل گیر مورد توجه بیشتری واقع شود تا بتوان مقاله نه چندان قوی را در آن منتشر ساخت. این نكته قابل توجه است كه در برخی رشته ها مانند رشته كامپیوتر اصولاً كنفرانس های معتبر جایگاه مهم تری از مجلات دارند. و البته مقالا تی كه در این كنفرانس ها چاپ می شوند قطعاً پس از مدتی در یك مجله خوب هم قابل چاپ است. بسیاری از استادان خوب دانشگاه های خارج از كشور درچنین رشته هایی اصلاً تأكید چندانی بر مقاله نویسی دانشجویان در مجلات ندارند، بلكه به جای مجلات به كنفرانس های معتبر اهمیت می دهند كه هم سریعتر می توان در آن چاپ كرد و هم به عنوان مرز دانش توسط محققان دیگر در آن زمینه خوانده می شود.

● در خلال مباحثاتی كه درباره ISI درگرفته است، یكی از استادان گفته بود برخی با دادن پول مقاله های خود را در مجلات چاپ می كنند. آیا این موضوع صحت دارد؟
بله. مثلاً WSEAS ارگانی است كه ظاهراً در قبرس قرار دارد و سالانه تعداد زیادی كنفرانس برگزار می كند و تقریباً به طور خودكار مقالات ارائه شده در كنفرانس ها را درچیزی به نام ژورنال هم چاپ می كند. البته برای هر مقاله حدود ۷۵۰ دلار هم می گیرد! من خودم مقاله غلطی برای این ارگان عمداً فرستادم كه پذیرفته شد ولی چون پول ندادیم چاپ نشد! این یك مجله پولی است و البته الان دیگر در دانشگاه های داخل هم اعتباری ندارد. ولی قبل ازمعلوم شدن وضع آن در داخل بسیاری در آن مقاله نوشتند و شاید ارتقا هم پیدا كرده باشند. از این گونه مجلات كم نیستند. تشخیص آنها نیاز به دقت نظر دارد. توجه نكردن به این امر اثرات منفی زیادی روی استادان و دانشجویان دكترا گذاشته است.
● وجه دیگر انتقادی كه به معیار قرارگرفتن ISI برای ارتقای استادان می شود این است كه این رویكرد فاصله دانشگاه و مسائل جامعه را زیاد می كند، یعنی با این رویكرد دانشگاه مسائلی را برای پژوهش بر می گزیند كه مورد توجه مجلات ISI است و نه مسائل واقعی جامعه خود را. مثلاً در رشته های فنی چنین رویكردی موجب افزایش شكاف دانشگاه و صنعت می شود. نظر شما دراین باره چیست؟
پژوهش طیفی وسیع و امری جهانی است. ما باید مقالاتی در سطح جهان داشته باشیم و آن مقالات یقیناً به كار داخل نمی آید. ولی باید پژوهش هایی هم باشد كه به مشكلات داخل بپردازد. بزرگ ترین شركت های صنعتی در ایران D & R بسیار ضعیفی دارند و این موجب می شود كه نتوان برای آنها كار دانشگاهی كرد. پژوهشگرانی كه مقالات جهانی می نویسند به احتمال زیاد می توانند برای مشكلات داخلی هم چاره اندیشی كنند. گرفتاری عمده ما این است كه سطح پژوهشی موردنیاز داخل بسیار ضعیف است و حمایت مالی كافی هم نمی شود، در نتیجه دانشمند ما خود را وقف آن نمی كند، بلكه ترجیح می دهد به سمت كارهای جهانی برود.
سیاستگذاری در پژوهش هم اشكال جدی دارد و انتظارات كوتاه مدت است. مثلاً مراكز اقتصادی می خواهند اگر هزار تومان برای پژوهش سرمایه می گذارند، همان را هم برداشت كنند. در صورتی كه پژوهش آثار بلندمدت دارد و ممكن است در كوتاه مدت با سرمایه گذاری هزار تومان، فقط ۱۰ تومان بازده داشته باشد. اما اگر در این كار ممارست داشته باشیم به نتیجه می رسیم. ما نباید جلوی پژوهش های بین المللی را بگیریم زیرا رجوع دانشمند به سپهر جهانی علم امری طبیعی است، بلكه باید ساز و كار ها را به نحوی تغییر داد كه پژوهش درمسائل داخلی وسعت پیدا كند. رویكرد مثبتی برای سرمایه گذاری در بخش پژوهش به چشم نمی خورد و بودجه پژوهشی فعلی از آنچه در برنامه ۵ ساله هم آمده كمتر است.
در شوروی سابق ارتش سفارش دهنده اصلی پژوهش بود و در آمریكا هم ارتش و بازار سفارش دهندگان اصلی پژوهش هستند و آنها را در راستای مسائلشان جهت می دهند. اما پژوهش های ما در ایران عمدتاً معطوف به مسائلی است كه از بیرون می آید.
به طور قطع. بخش زیادی از علومی كه ما در دانشگاه ها تدریس می كنیم وارداتی است و فاصله علمی باموطن آنها خیلی زیاد است و طبیعتاً مسائل آن هم از آنجا می آید و نه از داخل. ساز و كار ارتباط پژوهش با صنعت در چنان كشورهایی به كلی متفاوت است. دانشكده ها در آن كشور ها با حمایت صنعت به وجود می آیند و یا از بین می روند.

اینجا فاصله نهاد علم و نهادهای صنعتی خیلی زیاد است. اما این نباید منجر به جلوگیری از پژوهش های مراكز پژوهشی بشودكه مسائلشان عمدتاً داخلی نیست. ما توان تحقیق روی مسائل داخلی را قطعاً داریم اما سیاست های پژوهشی باید به تدریج این توان را هدایت كند. باید فرد بتواند هم روی مسائل داخلی و هم بین المللی كار كند. افرادی در همین دانشگاه ما هستندكه به خوبی از پس هر دو برآمده اند و در هر دو مورد كاملاً موفق اند.

استانداردهای لازم برای مقاله نویسی در ISI:

گارگاه مقاله‌نويسي مركز تحقيق و توسعه علوم انساني (سمت) كارگاه مقاله‌نويسي با هدف عرضه معيارهاي آكادميك نگارش مقاله پژوهشي بر اساس استانداردهاي مؤسسه ISI برگزار شد.
مهم‌ترين بخشهاي كارگاه عبارت بودند از:

 • چرا يك مقاله پژوهشي مي‌نويسم؛
 • يك مقاله پژوهشي چيست؟
 • انتخاب موضوع
 • جستجوي منابع
 • يادداشت برداري
 • روند نگارش
 • طرح و پيش‌نويس
 • ساختار مقاله
 • الگوي بخشهاي مختلف مقاله
 • ويژگيهاي بخشهاي مختلف مقاله
 • شيوه‌هاي ارجاع دهنده
 • ذكرمنابع


نوشته شدهدوشنبه شانزدهم خرداد 1390 توسط MAH
نوشته شدهیکشنبه هشتم خرداد 1390 توسط MAH

این تکنیک کاربردهای وسیعی در تشخیص بالینی و تحقیقات دارد. در این روش میتوان یک سکانس خاص را در DNAی هدف، جستجو و شناسایی کرد و همچنین مقدار آن را در نمونهای مورد مطالعه اندازه گیری نمود. در این تکنیک نیز اصول کلی PCR حاکم است ولی نکته حائز اهمیت این است که پس از تکثیر DNA در هر سیکل، غلظت دقیق آن اندازه گیری میشود. سایر نامهای این تکنیک عبارتند از quantitative real time polymerase chain reaction   و kinetic polymerase chain reaction. این تکنیک گاهی به اشتباه RT-PCR نامیده میشود که مخفف روش Reverse Transcription PCR است. ولی امروزه در دنیای تجارت و حتی مراکز تحقیقاتی بصورت یک اشتباه مصطلح در آمده است. گاهی روش Real-time PCR با رونویسی معکوس(reverse transcription) ادغام میگردد تا مقدار mRNA (messenger RNA) در سلولها و بافتها اندازه گیری شود. این تکنیک جدید، Real-time reverse-transcription PCR نامیده میشود و با علامتهای اختصاری qRT-PCR، RRT-PCRو یا  RT-rt PCR مشخص میگردد.

در تکنیک Real-time PCR، برای تعیین غلظت DNA از رنگهای فلورسانس و یا شاخص های الیگونوکلئوتیدی فلورسانس  استفاده میشود.

تعیین غلظت DNA با استفاده از رنگهای فلورسانس

در این تکنیک از رنگهایی استفاده میشود که پس از اتصال به ساختار دو رشته ای DNA (double-stranded:ds)، نور فلورسانس منتشر میکنند. بنابر این در طی واکنش PCR، به موازات افزایش غلظت DNA، میزان فلورسانس در محلول افزایش می یابد. با اندازه گیری شدت نور فلورسانس در انتهای هر سیکل، نهایتا یک منحنی بدست می آید. سپس با استفاده از نمودارهای استاندارد، غلظت DNAی هدف در نمونه مورد مطالعه محاسبه میشود. لازم به ذکر است که رنگهایی نظیر SYBR Green به تمام انواع DNAی دو رشته ای، ازجمله محصولات غیر اختصاصی PCR و حتی دیمرهای پرایمر (Primer dimers) نیز متصل میشوند و این موضوع موجب کاهش اختصاصی بودن (Specificity) در نتایج حاصل میشود.

تعیین غلظت DNA با استفاده از شاخص های الیگونوکلئوتیدی فلورسانس

در تکنیک Real-time PCR، دقیقترین و قابل اعتمادترین نتایج با استفاده از شاخص های گزارشگر فلورسانس بدست می آید که البته هزینه زیادی نیز در بردارد. در این روش از شاخصهای DNA یا RNA ی اختصاصی (sequence-specific RNA or DNA-based probe) استفاده میشود و در نتیجه در DNAی هدف، جستجو و تعیین غلظت برای سکانسهای خاص امکانپذیر میگردد. بنابر این حتی در حضور سایر انواع DNA، نتایج حاصل از نظر اختصاصی بودن، در حد بالائی است. در این شرایط، چنانچه از شاخصهای اختصاصی با رنگهای مختلف استفاده شود، حتی میتوان ژنهای متعددی را در یک واکنش PCR، مورد بررسی قرار داد.

کاربردهای Real-time PCR:

1. تعیین تعداد کپی از هر ژن: Wu, 2007; ABI TaqMan® Gene Copy Number Assays; Protocol for 7900HT

2. سنجش میزان بیان ژن:Giulietti, 2001 و Leung, 2005

3. بررسی صحت نتایج در آرایه ها: Rajeevan, 2001 و Verification of Array Results Page by Pfaffl

4. مطالعات ایمنی زیستی و پایداری ژنتیک: Lovatt, 2002

5. بررسی میزان اثر بخشی داروها و مانیتورینگ داروها: Leruez-Ville, 2004; Brennan, 2003; Burger, 2003; Kogure, 2004

6. انجام تکنیک Real-Time Immuno-PCR (IPCR): Adler, 2003; Barletta, 2004; Lind & Kubista, 2005

7. رسوب کروماتین با استفاده از اتصال آنتی ژن-آنتی بادی: Braveman, 2004; Sandoval, 2004; Wang, 2004; Iype, 2005; Potratz, 2005; Puppo, 2005

8. سنجش ویروسها: Niesters, 2001; Mengelle, 2003; Espy, 2006

9. شناسائی عوامل پاتوژن شامل:

شناسائی CMV: Kearns, 2001a; Kearns, 2001b; Kearns, 2002; Mengelle, 2003

تشخیص سریع آلودگی به مننگوکوک: Bryant, 2004

بررسی حساسیت استرپتوکوکوس پنومونیا به پنی سیلین : Kearns, 2002

شناسائی مایکوباکتریوم توبرکولوزیس و گونه های مقاوم:  Kraus, 2001; Torres, 2003; Cleary, 2003; Hazbon, 2004

پاتوژن های میکروبی در آبهای محیطی: Foulds, 2002; Guy, 2003

10. اندازه گیری میزان آسیب به DNA: Dietmaier, 2001

11. سنجش میزان تماس با اشعه رادیواکتیو: Blakely, 2001; Blakely, 2002; Grace, 2002; Grace, 2003

12. بررسی فرآیندهای زیستی در سلولهای زنده: Tung, 2000; Bremer, 2002

13. مطالعه DNAی میتوکندریائی: He, 2002; Liu, 2003; Alonso, 2004

14. شناسائی متیلاسیون: Trinh, 2001; Cottrell, 2004; Lehmann & Kreipe, 2004; Thomassin, 2004

15. تشخیص غیرفعال شدن ژنها در کروموزوم X: Hartshorn, 2002; van Dijk, 2002

16. تعیین همسانی در لوکوسهای HLA: Zhou, 2004

17. پیگیری نتایج پیوند عضو: Sabek, 2002; Gibbs, 2003

18. پیگیری نتایج، پس از پیوند سلولهای بنیادی خونساز: Elmaagacli, 2002; Alizadeh, 2002; Thiede, 2004; Harries, 2004

19. پیگیری عوارض باقیمانده ناشی از بیماری، پس از پیوند سلولهای بنیادی خونساز: Elmaagacli, 2002; Cilloni, 2002; Sarris, 2002; Gabert, 2003; Van der Velden, 2003

20. تعیین مقدار ژن و زیگوسیتی: (Bubner, 2004; Barrois, 2004; Chen, 2006; Szilagyi, 2006

21. ژنوتایپینگ و تشخیص انواع موتاسیونها شامل الحاق، حذف و موتاسیون نقطه ای: von Ahsen 2000; Donohoe, 2000; Lyon, 2001; Waterfall & Cobb, 2002; Bennett, 2003; Wittwer, 2003; Zhou, 2005; Palais, 2005; Chou, 2005، ; Mhlanga, 2001; Solinas, 2001; Song, 2002; Gupta, 2004; reviewed in Lareu, 2004، Kutyavin, 2000; Letertre, 2003; Johnson, 2004; Ugozzoli, 2004، Tapp, 2000

22. بررسی انواع تریزومی:  Zimmermann, 2002

23. بررسی ژنوتیپهای حاصل از حذف جزئی یا microdeletion: Laurendeau, 1999; Kariyazono, 2001; Covault, 2003; Coupry, 2004

24. هاپلوتایپینگ: Von Ahsen, 2004; Pont-Kingdon & Lyon, 2005

25. بررسی کمی میکروساتلیت ها: Ginzinger, 2000

26. تشخیص قبل از تولد و تعیین جنسیت با استفاده از سلولهای جدا شده از خون مادرHahn, 2000; Bischoff, 2002; Bischoff, 2003 یا DNAی جنینی در جریان خون مادر Bischoff, 2002; Hwa, 2004

27. تشخیص قبل از تولد برای اختلالات هموگلوبین: Kanavakis, 1997; Vrettou, 2003; Vrettou, 2004

28. تشخیص سرطان در حین عمل جراحی : Raja, 2002

29 LATE-PCR که یک نوع real-time PCR جدید است و بررسی های کمی را در مقادیر جزئی از نمونه های بیولوژیک، امکانپذیر میسازد و بتریج کاربردهای وسیعی در تشخیص بالینی، دفاع بیولوژیک، پزشکی قانونی و تعیین سکانس DNA می یابد: Sanchez, 2004

منابع اینترنتی برای مطالعه بیشتر در زمینه Real-Time PCR

1st International qPCR Symposium  &  Application Workshop, qPCR 2009

ABgene Dual Labeled Probe Design Guide

ABI TaqMan Human Endogenous Control Plate

ABI User Bulletins ABI-PRISM 7700 Application Notes 7900HT 7000 Compendium

AlleleID Pathogen Detection Primer & Probe Design Tool by Premier Biosoft International

Ambion TechNotes on Real-Time PCR

Applied Biosystems Sequence Detection Systems

Automated PubMed Search for Real-Time PCR

Available Real-Time PCR Platforms BioCompare

BestKeeper© for determination of stable housekeeping genes, Download

برنامه های آموزشیBiocompare

BioGene InSyte

BioInformatics in Real-Time PCR

Bio-Rad iCycler

BioTechniques Molecular Biology Forums: Real-Time qPCR

CAmpER – Real-time PCR Analysis Software

Cepheid Smart Cycler

Corbett Research Rotor-Gene

DesignMyProbe at Sigma-Aldrich

D-LUX Designer

Eppendorf Mastercycler

Essentials of Real-Time PCR Lecture by Man Bock Gu

Exiqon ProbeLibrary

EZ one-step RT-PCR kit

Five Questions on qPCR & How It Works, The Scientist

Fluidigm, high-throughput qPCR, CNV, genotyping

Frequently Asked Questions, Real-Time PCR Primers

Full qPCR Protocol (Nolan, Hands & Bustin, Nature Protocols, 2006), PDF

Gene Quantification Page by Michael W Pfaffl & Directory Page

geNORM (Vandesompele, 2002) NormFinder (Andersen, 2004) qBasePlus, Hellemans, 2007

Idaho Technology LightScannerFilmArray

Invitrogene Molecular Probes Handbook

Lab-on-a-Chip Technology: Biomolecular Separation and Analysis

Lab-on-a-Chip Technology: Fabrication and Microfluidics

LightCycler University

Light-Up Probes, 1, 2

Links at PCRlinks.com

Links at Protocol Online

LNA Primers, Exiqon OligoDesign

LNA Probes

MIQE: Minimum Information for Publication of qPCR Experiments (Checklist: XLS, PDF) – Bustin, 2009

MJ Research Real-Time Systems

Molecular Beacons

Open Access Real-time PCR Papers

PCR and Real Time PCR Links

PCR Troubleshooting: The Essential Guide

Peirson, 2003 (DART-PCR), Download

Primer Express software

PrimerDesign InVitroGene: Custom Primers-OligoPerfect™ Designer

Primer-Probe and Beacon Design Program & Demo by Premier

Products for LightCycler

Q-GENE for data processing

QiaGen Handbooks on SYBR Green Detection Systems and RT-PCR

Q-PCR Training @ TATAA BioCenter

Quantitative PCR Gene Expression Profiling by MultiD – Tutorials

Quantitative PCR Primer Database – QPPD, NCI

Real Time PCR & Quantitation Lecture by Ian MacKay

Real Time PCR Special Issue (Dec 2001, Vol.25, Issue 4) of METHODS Journal

Real-Time PCR Handbook, University of Illinois at Chicago

Real-Time PCR in Infectious Diseases (PPT) & (PDF) by Theo Sloots

Real-Time PCR in Microbiology: From Diagnosis to Characterization

Real-Time PCR in Microbiology: From Diagnosis to Characterization

Real-Time PCR Literature

Real-Time PCR Seminar (NIEHS) & Review by Nigel Walker

Real-Time PCR Tutorial, South Carolina University

Real-Time PCR: Current Technology and Applications

Real-Time PCR: Current Technology and Applications

Real-Time PCR: Short Course, University of Texas

Real-Time PCR: Understanding CT

9REST© for Relative Expression Software Tool, REST-2008 / Corbett

Review of real-time PCR in mRNA Quantitation, Wong & Medrano, 2005

Roche LightCycler Literature and Technical Notes

Roche LightCycler One-Step RT-PCR Kit

ROCHE LightCycler Online

RT-PCR Primer DataBase

RT-PCR Primer Sets

RT-PCR PrimerBank

Scorpion Technology

Setting Baselines and Thresholds

Sigma-Aldrich qPCR Technical Guide

Sigma-Aldrich qPCR Webinars

SNP500 Cancer Validated TaqMan Allelic Discrimination Assays

SNP500Cancer Validated Allelic Discrimination Assay List, including TaqMan Protocols

Statistics and Gene Expression Analysis

Stratagene Multiplex qPCR System & qPCR Guide

Stratagene Mx3000™ Multiplex Quantitative PCR System

STRATAGENE Online qPCR Training

TaqMan Gene Expression Assays

TaqMan Human Endogenous Control Plate

TaqMan Human Endogenous Control Plate

TATAA Biocenter Endogenous Control Gene Panel

TATAA Biocenter Open Courses in Quantitative PCR

Techne Quantica

Tools and Technologies for Real-Time PCR & Fast PCR, text

Tools at TATAA BioCenter & GenEx

Transcript of a Webcast on Real-Time PCR Applications, Bio.Com

Troubleshooting & Optimization Guide, Thermo Scientific

Workshops and Courses by Stephen Bustin

کتابها

(Real-Time PCR (Dorak MT

(A-Z of Quantitative PCR (Bustin S

(Rapid Cycle Real-Time PCR-Methods and Applications (Wittwer Hahn, Kaul

(Real-Time PCR: An Essential Guide (Edwards, Logan, Saunders

(Real-Time PCR: Current Technology and Applications (Logan, Edwards, Saunders

(Real-time PCR in Microbiology (MacKay IM


نوشته شدهچهارشنبه چهارم خرداد 1390 توسط MAH

نتایج دوازدهمین نسخه رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس وب سنجی در ژانویه 2011 اعلام شد که در این رتبه بندی که وسیعترین رتبه بندی در جهان است عملکرد 12 هزار وب سایت دانشگاهی در سراسر جهان مورد بررسی و دسته بندی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، در رتبه بندی سال 2011 تغییراتی از جمله رتبه بندی‌های محلی و منطقه‌ای بیشتر و ارزیابی دوباره شاخصهای رتبه بندی برای نمایش بیشتر تاثیر آکادمیک حضور اینترنتی دانشگاه‌ها صورت گرفته است. در این دوره از رتبه بندی تمرکز تنها بر روی ابعاد تحقیقاتی دانشگاه‌ها نبوده و دیگر فعالیتهای آکادمیک از جمله آموزش، میزان مشارکت انجمنها، میزان انتقال تکنولوژیکی و دانش را نیز تحت پوشش خود قرار داده است.

نتایج کلی نسخه جدید رتبه بندی وبومتریک نشان دهنده سلطه بی چون و چرای دانشگاه‌های آمریکایی است. در حالی که موسسه MIT رتبه اول دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. در میان 200 دانشگاه برتر جهان 115 دانشگاه از آمریکا حضور دارند و در این میان 16 دانشگاه نیز متعلق به کانادا هستند.

شکاف دیجیتالی آکادمیک میان دانشگاه‌های آمریکایی و دانشگاه‌های متعلق به کشورهای در حال توسعه همچنان برجای خود باقی مانده است. تنها نام 59 دانشگاه اروپایی در میان 200 دانشگاه برتر به چشم می‌خورد که 10 دانشگاه به بریتانیا تعلق دارند. همچنین جهانی شدن وب منجر به پدیدار شدن بین المللی دانشگاه‌های فرانسوی، استرالیایی، اسکاندیناوی، سنگاپور و تایوانی شده است.

بر اساس رتبه بندی جدید وبومتریک، رتبه 10 دانشگاه برتر جهان به 10 دانشگاه و موسسه آکادمیک آمریکایی اختصاص یافته است. MIT (موسسه تکنولوژی ماساچوست) در رتبه اول، هاروارد در رتبه دوم، استنفورد در رتبه سوم، کالیفرنیا برکلی در رتبه چهارم، کرنل در رتبه پنجم، ویسکنزین مدیسن در رتبه ششم، میشیگان در رتبه هفتم، مینه سوتا در رتبه هشتم، واشینگتن در رتبه نهم و دانشگاه پنسیلوانیا در رتبه دهم قرار دارند.

10 دانشگاه برتر جهان از دیدگاه وب سنجی


جدیدترین رتبه ‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011نکته شگفت‌انگیز این نسخه از رتبه‌بندی وبومتریک، حضور دانشگاه ملی تایوان در رتبه 12 جهانی است. 10 دانشگاه برتر آمریکای شمالی و کانادا نیز مشابه رتبه بندی جهانی بوده و به همان ترتیب از MIT آغاز شده و به پنسیلوانیا ختم می‌شود.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های اروپا، اروپای مرکزی و شرقی از نظر وب سایت

به گزارش مهر، چهار رتبه برتر دانشگاه‌های اروپایی به دانشگاه‌ها بریتانیا اختصاص یافته‌اند: کمبریج، کالج لندن، ساوثهمپتون، آکسفورد، موسسه تکنولوژی سوئیس، دانشگاه اسلو نروژ، دانشگاه هلسینکی فنلاند، دانشگاه ادینبرگ انگلستان، دانشگاه گلاسکو انگلستان و دانشگاه وین اتریش به عنوان 10 دانشگاه برتر اروپا انتخاب شده‌اند.

جدول وضعیت رتبه بندی وبومتریک دانشگاه‌های اروپایی

جدیدترین رتبه ‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011


از سویی دیگر برترینهای بخش اروپای شرقی و مرکزی به دانشگاه‌های مشارکی و چارلز از چک، ژوبژانا از اسلوواکی، دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی بوداپست و دانشگاه اتووس لوراند از مجارستان، دانشگاه فنی چک، دانشگاه ژاجیلونیان از هلند، دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو، دانشگاه واروکلا از هلند و دانشگاه ژگ از مجارستان اختصاص یافته است.

رتبه بندی دانشگاه‌های حوزه آسیا، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی از نظر وب سایت

به گزارش مهر، در بخش آسیا دانشگاه‌های ملی تایوان از کشور تایوان، توکیو و کیوتو از ژاپن، ملی چنگ کونگ و چیائو تانگ از تایوان، ملی سنگاپور، دانشگاه مرکزی از تایوان، هنگ کنگ، اوساکا و کِئیو از ژاپن رتبه‌های اول تا دهم را به دست آورده‌اند.

در حالی که در بخش آسیای جنوب شرق دانشگاه ملی سنگاپور با رتبه جهانی 92، دانشگاه پرنس سونگلا با رتبه جهانی 324 از تایلند، دانشگاه چولالونکورن با رتبه جهانی 418 از تایلند، دانشگاه کاستسارت با رتبه جهانی 440 از تایلند، دانشکاه فنی مانیانگ با رتبه جهانی 466 از سنگاپور، دانشگاه ماهیدل با رتبه جهانی 499 از تایلند، دانشگاه گادجامادا با رتبه جهانی 583 از اندونزی، دانشگاه‌اندونزی با رتبه جهانی 599، دانشگاه چیانگ مای با رتبه جهانی 606 از تایلند و دانشگاه سین مالزی با رتبه جهانی 629 رتبه‌های اول تا دهم حوزه آسیای جنوب شرقی را بدست آورده‌اند.

در میان 10 رتبه اول دانشگاه‌های بخش جنوب آسیا نیز موسسه علوم بنگلور (رتبه جهانی 559) از هند، موسسه تکنولوژی کنپور (رتبه جهانی 564) از هند، موسسه تکنولوژی بمبئی (رتبه جهانی 589) از هند، موسسه تکنولوژی مدرس (رتبه جهانی1036) از هند، دانشگاه دهلی (رتبه جهانی 1143) از هند، موسسه مطالعات بنیادین تاتا (رتبه جهانی 1178) از هند، موسسه تکنولوژی دهلی (رتبه جهانی 1530) از هند، موسسه تکنولوژی کاراگپور (رتبه جهانی 1546) از هند، موسسه ملی تکنولوژی رورکلا (رتبه جهانی 1656) از هند و دانشگاه مدیریت علوم لاهور (رتبه جهانی 1692) از پاکستان رتبه اول تا دهم بخش جنوب آسیا را به خود اختصاص داده‌اند.

رتبه بندی دانشگاه‌های آمریکای لاتین از نظر وب سایت

دانشگاه سائوپائولو برزیل، دانشگاه ملی مکزیک، دانشگاه دولتی کامپیناس از برزیل، دانشگاه فدرال ریوگراند دو سل از برزیل، دانشگاه فدرال ریودوژانیرو از برزیل، دانشگاه دولتی پائولیستا جولیو از برزیل، دانشگاه فدرال سانتا کاترینا از برزیل، دانشگاه فدرال میناس ژرایس از برزیل، دانشگاه 296 شیلی و دانشگاه 328 برزیل رتبه‌های اول تا دهم برترین دانشگاه‌های حوزه آمریکای لاتین بر اساس وب سنجی را تشکیل می‌دهند.

جدول وضعیت دانشگاه‌های آمریکای لاتین و آسیا


جدیدترین رتبه ‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011


رتبه بندی دانشگاه‌های کشورهای عربی از نظر وب سایت

به گزارش مهر، دانشگاه‌های پادشاهی آل سعود، دانشگاه نفت و معادن پادشاهی فهد، دانشگاه امام محمد ابن سعود و دانشگاه پادشاهی عبد العزیز با وجود کسب رتبه‌های اول تا چهارم کشورهای عربی رتبه جهانی 212 تا 6934 را در رتبه بندی جهانی کسب کرده‌اند.

رتبه بندی دانشگاه‌های اقیانوسه و آفریقا از نظر وب سایت

دانشگاه ملی استرالیا با رتبه جهانی 77، دانشگاه کوئینزلند استرالیا با رتبه جهانی 83، دانشگاه ملبورن استرالیا با رتبه جهانی 86، دانشگاه نیوساوث ولز استرالیا با رتبه جهانی 141و دانشگاه موناش استرالیا با رتبه جهانی 154در بخش اقیانوسیه و در قاره آفریقا نیز دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی با رتبه جهانی 317، دانشگاه پورتوریا آفریقای جنوبی با رتبه جهانی 474 ، دانشگاه ستلنبوش آفریقای جنوبی با رتبه جهانی 517، دانشگاه ویتواتِرزرَند آفریقای جنوبی با رتبه جهانی 640 و دانشگاه رودز آفریقای جنوبی با رتبه جهانی 700 از قاره آفریقا رتبه‌های اول تا پنجم رتبه بندی وبومتریک را در مناطق جغرافیایی خود کسب کرده‌اند.

رتبه بندی وبومتریک دانشگاه‌های جهان را بر اساس ارزیابی آموزشهای برتر در وب، حجم، قابلیت دید و اثر (impact) صفحات وب منتشر شده توسط دانشگاه‌ها و منابع اطلاعات و تفسیر آنها رتبه بندی می‌کند.

دانشگاه‌های ایران

جدیدترین رتبه ‌بندی دانشگاه‌های دنیا 2011


شاخصهای رتبه بندی وبومتریک در این نسخه از گزارش رتبه بندی شامل اندازه صفحات وب (size)، قابلیت مشاهده از سوی دیگران و میزان لینک هایی که مراکز دیگر به سایت اصلی داده باشند (visibility)، فایل‌های قابل دسترسی ( rich file) و همچنین تعداد منابع علمی سایت و میزان ارجاعات به آن (scholar) بوده است.

دانشگاه تهران با رتبه جهانی 938، در شاخص اندازه صفحات وب امتیاز 819، در شاخص قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز 974، در شاخص فایلهای قابل دسترسی امتیاز 966 و در شاخص میزان ارجاعات امتیاز 789 را به دست آورده است. این در حالی است که رتبه این دانشگاه در آخرین نسخه‌ای که از رتبه بندی وبومتریک در ماه مرداد منتشر شد رتبه جهانی دانشگاه تهران 899 اعلام شده بود.

دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این رتبه بندی به رتبه جهانی 1002 دست پیدا کرده است. امتیاز این دانشگاه در شاخصهای اندازه صفحات وب 1046، در قابلیت مشاهده از سوی دیگران 2702، در فایلهای قابل دسترسی 793 و در میزان ارجاعات 58 اعلام شده است.

رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران نسبت به سال گذشته بهبود قابل توجهی داشته و از رتبه 1182 به رتبه 1011 ارتقا یافته است. شاخص اندازه صفحات وب در این دانشگاه امتیاز 962، قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز 1937، فایلهای قابل دسترسی امتیاز 1514 و میزان ارجاعات امتیاز 26 را به دست آورده است.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با فاصله‌ای بزرگ از آخرین رتبه جهانی دانشگاه ایرانی یعنی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در رتبه 1288 جهانی قرار گرفته و در شاخصهای اندازه صفحات وب امتیاز 1003، قابلیت مشاهده از سوی دیگران امتیاز 3686، فایلهای قابل دسترسی امتیاز 1446 و در شاخص میزان ارجاعات امتیاز 1170 را کسب کرده است.


نوشته شدهچهارشنبه چهارم خرداد 1390 توسط MAH


 بعد از هفته چهارم جنینی, گردش خون از جفت به جنین وضعیت ثابتی پیدا می کند. ورید نافی خون اکسیژن دار را از جفت به طرف جنین  می برد. این خون به طرف کبد رفته و در آنجا دو شاخه می شود:

شاخه اول سینوس پورتال می باشد که خون اکسیژن دار وریدهای پورتال را فراهم می کند و بعد از طریق سیاهرگ کبدی به درون ورید اجوف تحتانی می رود.

 

شاخه دوم از طریق مجرای وریدی خون را مستقیم  به ورید اجوف تحتانی می رساند و با خون برگشتی از اندام های تحتانی مخلوط شده  و به سمت قلب هدایت می شود.

این خون مخلوط به دهلیز راست ریخته می شود و از طریق دریچه بیضی به سمت دهلیز چپ می رود و سپس به

سمت آئورت جریان میابد و خون با غلظت بالای اکسیژن را به سمت مغز و دستها برده و سپس به دهلیز راست برگشته همراه با خون باقیمانده از ورید اجوف تحتانی به سمت بطن راست هدایت می شود.

مقدار کمی از این خون برای تغذیه بافت شش مصرف می شود. باقیمانده خون از طریق مجرای شریانی که

رابط بین سرخرگ شش و آئورت می باشد به سمت آئورت پایین رونده می رود وپس از خونرسانی احشا شکمی و اندامهای تحتانی از طریق دو سرخرگ نافی به سمت جفت باز می گردد.

بنابراین در این گردش خون سه مجرای طبیعی وجود دارد که پس از تولد بسته می شوند:

دریچه بیضی بین دهلیز راست و چپ مجرای شریانی مجرای  وریدی بین ورید اجوف تحتانی و کبد جنین

دریچه بیضی از نظر عملکرد دو ساعت پس از تولد بسته می شود ولی از نظر آناتومیکی در طی سه ماه به طور کامل بسته خواهد شد. دریچه شریانی نیز در طی 15 ساعت اول بعد از تولد بسته می شود و در سن سه هفتگی باید از نظر آناتومیکی به طور کامل بسته شده باشد.

دریچه وریدی در هنگام قطع بند ناف بسته  می شود و در سن یک هفتگی به طور قطعی و کامل باید بسته شده باشد و سپس این مجراها تبدیل به بافت غضروفی می شوند. اگر به دلایلی این دریچه ها باز بمانند تولید نقص های مادرزادی قلبی می کنند که منجر به سیانوز کودک خواهد شد.

شنیده شدن صدای مرمر نتیجه عبور خون از سوراخهایی است که باید بسته می شدند. صدای مرمر ممکن است عملکردی یا ارگانیک باشد. مرمر عملکردی در اثر عبور خون از مجرای طبیعی و مرمر ارگانیک ناشی از عبور خون از یک دریچه غیر طبیعی است که هنوز باز باقی مانده است. بنابراین صدای مرمر همیشه خطرناک و هشدار دهنده نبوده باید بیمار را مورد بررسی دقیق قرار داد.

در زمانی که نوزاد گریه می کند یا فشاری را متحمل می شود مثلا هنگام دفع، امکان شیفت خون کم اکسیژن از طرف راست قلب به طرف چپ از طریق مجراهایی که هنوز بسته نشده اند وجود دارد و این مسئله باعث بروز یک سیانوز گذرا می شود که مهم نیست. پس تغیییرات گردش خون از دوره جنینی به نوزادی در نتیجه بسته شدن مجراهای جنینی نامبرده است.

وقتی شش ها باز می شوند اکسیژن وارد شده و باعث باز شدن عروق ششی می گردد و مقاومت عروق ششی کاهش می یابد. همینطور که خون به ششها می رسد فشار دهلیز راست، بطن راست و سرخرگهای ششی کاهش می یابد. در همین زمان مقاومت عروق سیستمیک افزایش می یابد که علت این مسئله نیز افزایش فشار خونی است که در هنگام بسته شدن بند ناف از جفت وارد این عروق گردیده است. فشار در طرف چپ قلب افزایش یافته و جریان خون از مکانی با فشار بالاتر به مکانی با فشار پایین تر سرازیر می گردد و مسیر این جرین درست برعکس دوران جنینی است.

مهم ترین عاملی که بسته شدن دریچه های جنینی را کنترل می کند افزایش غلظت اکسیژن در خون است و دومین عامل کاهش پروستاگلاندین ها و سپس حالت اسیدوز است.
نوشته شدهچهارشنبه چهارم خرداد 1390 توسط MAH


میکروسکوپ پیمایشگر الکترونی که به آن Scanning Elecron Microscope یا به اختصار SEM گویند یکی از ابزارهای مورد استفاده در فناوری نانو و زیست شناسی است که با کمک بمباران الکترونی تصاویر اجسامی به کوچکی 10 نانومتر را برای مطالعه تهیه می کند. ساخت SEM سبب شد تا محققان بتوانند نمونه های بزرگتر را به سادگی و با وضوح بیشتر مطالعه کنند. بمباران نمونه سبب می شود تا از نمونه الکترونهایی به سمت صفحه دارای بار مثبت رها شود که این الکترون ها در آنجا تبدیل به سیگنال می شوند. حرکت پرتو بر روی نمونه مجموعه ای از سیگنال ها را فراهم می کند که بر این اساس میکروسکوپ می تواند تصویری از سطح نمونه را بر صفحه کامپیوتر نمایش دهد. SEM اطلاعات زیر را در خصوص نمونه در اختیار میگذارد:

- توپوگرافی نمونه: خصوصیات سطوح
- مورفولوژی: شکل ، اندازه و نحوه قرارگیری ذرات در سطح جسم
- ترکیب: اجزایی که نمونه را می سازند

چگونه SEM کار می کند؟
SEM وسیله ای است که به کمک آن می توان تصویر بزرگتر از نمونه را با کمک الکترون های (به جای نور) خلق کرد. پرتویی از الکترون ها با کمک تفنگ الکترونی میکروسکوپ تولید می شود.


پرتوی الکترونی در خلاء به صورت عمودی از میکروسکوپ عبور می کند. سپس با عبور از میدان های الکترومغناطیسی و لنزهای ویژه به صورت متمرکز به نمونه تابانده می شوند. به محض برخورد پرتو با نمونه، الکترون ها و اشعه های ایکش از نمونه خارج می شوند.


سپس آشکارسازها پرتوهای ایکس، الکترونهای اولیه و الکترونهای ناشی از برخورد الکترونهای اولیه با جسم را جمع آوری می کنند و آنها را به سیگنال مبدل کرده به صفحه نمایش (مانند صفحه تلویزیون) منتقل می کنند و به این طریق تصویر نهایی تهیه می شود.

آماده سازی نمونه
قبل از هر کار باید آب از نمونه جدا شود چرا که آب در خلاء تبخیر می شود. تمامی فلزات رسانا هستند لذا نیازی به آماده سازی آنها برای تهیه تصویر با SEM نیست. موادی که جزء دسته فلزات نیستند باید به وسیله یک لایه نازک رسانا پوشانده شوند. این کار به کمک ابزاری به نام پوشش دهنده انجام می شود که برای این کار از میدان الکتریکی و گاز آرگون استفاده می شود. برای این کار نمونه در یک محفظه ای که خلاء قرار داده می شود و گاز آرگون و میدان مغناطیسی سبب می شوند که الکترون از آرگون جدا شده و سبب شوند تا اتمها بار مثبت داشته باشند. یونهای آرگون توسط فویل طلای دارای بار منفی جذب میشوند. یونهای آرگون به اتمهای طلا ی سطح فویل طلا برخورد می کنند. این اتمهای طلا روی سطح نمونه قرار می گیرند و سبب ایجاد یک پوشش رسانا از طلا بر سطح نمونه می شوند.


نوشته شدهچهارشنبه چهارم خرداد 1390 توسط MAH

اساس عملکرد میکروسکوپ انتقال الکترونی (Transmission Electron Microscope) که به اختصار به آن TEM گویند مشابه میکروسکوپ های نوری است با این تفاوت که بجای پرتوی نور در آن از پرتوی الکترون استفاده می شود. آنچه که می توان با کمک میکروسکوپ نوری مشاهده کرده بسیار محدود است در حالی که با استفاده از الکترونها بجای نور، این محدودیت از بین می‌رود. وضوح تصویر در TEM هزار برابر بیشتر از یک میکروسکوپ نوری است.

با استفاده از TEM می توان جسمی به اندازه چند انگستروم (10 -10 متر) را مشاهده کرد. برای مثال می‌توانید اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف در ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کنید. برای بزرگنمایی TEM ابزار مناسبی است که هم در تحقیقات پزشکی، بیولوژیکی و هم در تحقیقات مرتبط با مواد قابل استفاده است.
در واقع TEM نوعی پروژکتور نمایش اسلاید در مقیاس نانو است که در آن پرتویی از الکترون ها از تصویر عبور داده می شود. الکترون هایی که از جسم عبور می کنند به پرده فسفرسانس برخورد کرده سبب ایجاد تصویر از جسم بر روی پرده می شوند. قسمت های تاریک تر بیانگر این امر هستند که الکترون های کمتری از این قسمت جسم عبور کرده اند (این بخش از نمونه چگالی بیشتری دارد) و نواحی روشن تر مکانهایی هستند که الکترون از آنها عبور کرده است (بخش های کم چگال تر).
وضوح این میکروسکوپ 2/0 نانومتر است که در حد اتم است (بیشتر اتم ها ابعادی تقریبا برابر 2/0 نانومتر دارند). با این نوع میکروسکوپ حتی می توان نحوه قرار گرفتن اتمها در یک ماده را بررسی کرد.
استفاده از این میکروسکوپ گران و وقت گیر است چرا که نمونه باید در ابتدا به شیوه ای خاص آماده شود لذا تنها در مواردی خاص از میکروسکوپ انتقال الکترونی استفاده نمایند. از این میکروسکوپ جهت تحلیل و آنالیز ریخت شناسی، ساختار کریستالی (نحوه قرارگیری اتمها در شبکه کریستالی) و ترکیب نمونه ها استفاده می شود.

عملکرد میکروسکوپ:

با کمک یک منبع نور در بالای میکروسکوپ ، الکترون ها گسیل و منتشر می شوند. الکترون ها از تیوب خلاء میکروسکوپ عبور می کنند. در میکروسکوپ های نوری از عدسی های شیشه ای برای متمرکز کردن نور استفاده می شود در حالی که در TEM از عدسی های الکترومغناطیسی استفاده می شود تا الکترون های را جمع و متمرکز ساخته به صورت یک پرتوی باریک گسیل نماید. این پرتوی الکترونی از نمونه عبور داده می شود. بسته به چگالی مواد، الکترون ها ممکن است از بخش هایی از جسم بگذرند و به صفحه فلورسانس برخورد نمایند و تصویر سایه مانندی از نمونه ایجاد کنند که میزان تیرگی بخش های مختلف جسم به چگالی مواد در ان بخش ها وابسته است. هر چه جسم کم چگال تر باشد تصویر تیره تر خواهد بود. این تصویر می توان مستقیما توسط اوپراتور مطالعه شود و یا با کمک یک دوربین تصویر برداری شود

آماده سازی نمونه:
همانطور که در بالا اشاره شد، آماده کردن نمونه نیز به دقت خاصی دارد که در ادامه به نحوه آماده سازی نمونه برای مطالعه آن با TEM اشاره می شود.
در TEM، نمونه ای که می خواهید بررسی کنید باید چگالی آن به حتی باشد که اجازه دهد تا الکترونها تا حدی از آن عبور کنند. راه های مختلفی برای تهیه این نوع نمونه وجود دارد. می توانید برش های بسیار نازک از نمونه مدنظر تهیه کنید و آن را در یک پلاستیک فیکس و ثابت نمایند یا اینکه آنرا منجمد کنید. روش دیگر تهیه نمونه ایزوله کردن نمونه و مطالعه محلولی از مولکول ها یا ویروس های مورد نظر با کمک TEM است.
همچنین می توان نمونه را با روش های مختلف رنگ کرد و با استفاده از مارکر گذاری آنرا مطالعه کرد. برای مثال، فلزات سنگین رنگ شده مانند اورانیوم و سرب الکترون های را به خوبی متفرق می کنند و کنتراست نمونه را در زیر میکروسکوپ بهبود می بخشند. در ادامه روش تهیه دو نمونه برای مطالعه آنها با TEM آورده شده است:
1. تهیه برش با کمک مواد در برگیرنده: مواد زیستی شامل مقادیر آب می باشند. به علت این برای استفاده از TEM باید کار در خلاء انجام شود لازم است تا آب به گونه ای تبخیر و یا جداسازی شود (با کمک الکل یا استون) و در نهایت نمونه فیکس و ثابت می شود. حال نمونه در پلاستیکی محصور می شود (به شکل یک بلوک پلاستیکی سخت) و سپس برشهای نازکی از آن به کمک چاقوی الماس مربوط به دستگاه اولترامیکروتوم (برای ایجاد برش های بسیار ظریف) تهیه می شود که تنها 50-100 نانومتر ضخامت دارند. برش های تهیه شده روی یک توری مسی قرار داده می شوند و با کمک فلزات سنگین رنگ می شوند. حال نمونه بافت آماده مطالعه با کمک پرتوی الکترونی TEM می باشد.

2. تهیه نمونه به روش رنگ کردن: در این روش از مواد ایزوله (که می توانند برای مطالعه باکتری ها و یا مولکول های ایزوله استفاده شوند) استفاده می شود به این طریق که ابتدا محلول محتوای باکتری روی توری ریخته و با پلاستیک پوشانده می شود. محلول نمکی یک فلز سنگین (مانند اورانیوم یا سرب) به آنها اضافه می شود. محلول نمکی فلز با مواد ترکیب نمی شود اما هاله ای را اطراف آن بر روی توری تشکیل می دهد. نمونه به صورت یک تصویر منفی در هنگامی که با کمک TEM مورد مطالعه قرار می گیرد نمایان می شود.


نوشته شدهچهارشنبه چهارم خرداد 1390 توسط MAH

ژنتیك جمعیت

چیتاهای آفریقایی در معرض انقراض‌اند. آن‌قدر به هم شبیه‌اند كه می‌توان پوست یكی را به دیگری پیوند زد! اگر عفونتی بتواند یكی از آن‌ها را از پای درآورد، خواهد توانست دیگران را هم نابود سازد و نسل آن‌ها را از بین ببرد. چرا چیتاهای آفریقایی این‌قدر به هم شبیه‌اند؟ چگونه می‌توان آن‌ها را از خطر انقراض نجات داد؟ در این فصل خواهیم آموخت كه چگونه جمعیت‌ها تغییر می‌كنند و این تغییرات چگونه به ارث می‌رسند و بدین وسیله، با اساس ژنتیكی تكامل آشنا خواهیم شد.

 

تعریف جمعیت

جمعیت، به افرادی از یك گونه گفته می‌شود كه در زمان مشخص همگی در یك ناحیه‌ی جغرافیایی زندگی می‌كنند و با یكدیگر آمیزش دارند. مثلا گنجشكان موجود در پارك‌شهر تهران و مناطق اطراف آن، یك جمعیت هستند چون می‌توانند با هم آمیزش كنند اما نمی‌توانند با گنجشكانی كه همان لحظه در شیراز هستند، آمیزش انجام دهند. بنابراین گنجشكان شیرازی، جمعیت دیگری از گنجشكان هستند.

 

موضوع ژنتیك جمعیتقوانینی كه مندل در ژنتیك یافته بود، در سال 1900 و بعد از آن مورد توجه قرار گرفت. زیست‌شناسان دریافتند كه فراوانی الل‌‌ها در جمعیت، تغییر می‌كند اما نمی‌دانستند كه این تغییر چگونه وبر چه اساسی رخ می‌دهد. تصور رایج این بود كه الل ‌های غالب فراوانی بیش‌تری نسبت به الل‌های مغلوب دارند و پس از مدتی الل‌های مغلوب را از جمعیت حذف خواهند كرد. خواهیم دید كه این تصور درست نبوده است. شاخه‌ای از ژنتیك كه فراوانی الل‌ها را در جمعیت بررسی می‌كند، ژنتیك جمعیت نام دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

خزانه ژنی


به مجموع الل‌های مختلف تمام ژن‌‌ها در همه‌ی افراد یك جمعیت، خزانه‌ی ژنی گفته می‌شود. چنین مرسوم است كه خزانه‌ی ژنی را برحسب فراوانی الل‌ها بیان می‌كنند. روش محاسبه‌ی فراوانی الكل‌ها را با ذكر یك مثال توضیح می‌دهیم.
مثال: فرض کنید در جمعتی از مگس‌های سرکه، یک به چهار مگس‌ها برای بال بلند هوموزیگوس بارز (LL)، یک به دو آن‌ها هتروزیگوس (Ll) و یک به چهار دیگر برای بال کوتاه، هموزیگوس نهفته (ll) هستند. تعداد افراد این جمعیت، 100 فرد است. داریم:
25LL,50Ll,25ll
فراوانی الل‌های L و l در این جمعیت چقدر است؟ 


تعداد الل‌های L چنین محاسبه می‌شود:

25 نفر، LL هستند پس دو الل L دارند:

25x2L=50L

50 نفر، Ll هستند پس یك الل L دارند:

50x1L=50L

25 نفر، ll هستند پس هیچ الل L ندارند:

25x0L=0L

پس مجموع الل‌های L عبارت است از:


50L+50L+0L=100L


به همین ترتیب تعداد الل‌های l چنین محاسبه می‌شود.

25 نفر، ll هستند پس دو الل l دارند:

25x2l=50l

50 نفر، Ll هستند پس یك الل l دارند:

50x1l=50l

25 نفر، LL هستند و هیچ الل L ندارند:

25x0l=0l

پس مجموع الل‌های l عبارت است از:


150l+50l+0l=100l


برای محاسبه‌ی فراوانی الل‌های L و l، باید تعداد آن‌ها را بر تعداد كل الل‌ها تقسیم كنیم. در مثال‌ ما، از آنجا كه در هر مگس سركه دو الل برای بلندی بال وجود دارد، در جمعیت 100 تایی مگس سركه تعداد كل الل‌های مربوط به اندازه‌ی بال 200=(100x2) الل خواهد بود: 

تعادل در جمعیت

در جمعیت مگس‌های سركه‌‌ی مثال قبل دیدیم كه فراوانی الل‌ها L و l با یكدیگر برابر و مساوی 5/0 است. فراوانی الل‌ها در اسپرم‌ها و تخمك‌هایی كه افراد این جمعیت تولید می‌كنند، بازهم L%50 ‚ l%50 است. با داشتن فراوانی الل‌ها درگامت‌ها، می‌توانیم فراوانی ژنوتیپ‌های نسل بعد را محاسبه كنیم:
فرض كنید لقاح، تصادفی باشد یعنی اینكه همه‌ی گامت‌ها شانس یكسانی برای لقاح داشته باشند. در این صورت می‌توان از جدول پانت برای محاسبه فراوانی ژنوتیپ‌ها در نسل آینده استفاده كرد. توجه داشته باشید كه بین این جدول پانت و جدول پانتی كه در آمیزش‌های ژنتیك مندلی استفاده می‌شود یك تفاوت عمده وجود دارد و آن این است كه در جدول پانت زیر، اسپرم‌ها و تخمك‌ها متعلق به جمعیت‌اند نه فرد؛ اما در جدول پانت ژنتیك مندلی، اسپرم‌ها و تخمك‌ها متعلق به فردند نه جمعیت.بنابراین فراوانی ژنوتیپ‌ها به‌شرح زیر خواهد بود:


چنان‌كه مشاهده می‌شود:
1. آمیزش جنسی نمی‌تواند به تنهایی فراوانی الل‌ها را تغییر دهد.
2. فراوانی الل غالب در نسل‌های بعدی افزایش نخواهد یافت.
3. فراوانی الل مغلوب در نسل‌های بعدی كاهش نخواهد یافت.
در واقع می‌توان گفت كه طی نسل‌های متمادی، خزانه‌ی ژنی ثابت می‌ماند. این موضوع را اولین‌بار دو دانشمند به‌نام‌های هاردی (ریاضی‌دان انگلیسی) و واینبرگ (پزشك آلمانی) به‌طور مستقل از یكدیگر كشف كردند.
جمعیتی را كه در نسل‌های پیاپی آن فراوانی الل‌ها ثابت باشد، جمعیت " درحال تعادل " می‌نامند.
 
 


تعادل هاردی - واینبرگ


جمعیتی را درنظر بگیرید كه در حال تعادل است. هم‌چنین ژنی با دو الل A ‚ a مفروض است. فراوانی الل A و a به ترتیب p و q است. فراوانی ژنوتیپ‌های AA ، Aa و aa در این جمعیت چقدر است؟ در سال 1908 دو دانشمند به‌ نام‌های گادفری‌هرولد هاردی (G.H. Hardy) و ریاضی‌دان انگلیسی و ویلهلم. واینبرگ (W. Weinberg) پزشك آلمانی به‌طور مستقل از هم بیان داشتند كه در جمعیتی كه در حال تعادل است و تولید مثل جنسی دارد،‌ فراوانی هر ژنوتیپ را می‌توان از بسط دو جمله‌ای زیر محاسبه كرد، به‌شرطی كه افراد آن جمعیت دیپلوئید و ژن مورد مطالعه، دو اللی باشد:هاردی - واینبرگ بیان داشتند كه فراوانی انواع ژنوتیپ‌ها را می‌توان براساس فراوانی الل‌ها طبق رابطه‌ی زیر به‌دست آورد.این رابطه، به قانون هاردی - واینبرگ شهرت دارد.

 

شرایط برقراری تعادل هاردی - واینبرگ

برای پایدار ماندن تعادل هاردی - واینبرگ در یك جمعیت، آن جمعیت باید پنج شرط زیر را داشته باشد: 

1- در آن جهش ژنی رخ ندهد؛ یا اینكه تعداد جهش‌های رفت و برگشتی برابر باشد (به این معنی كه تعداد جهش‌های a → A با تعداد جهش‌های A → a برابر باشد).
2. مهاجرت، چه به داخل و چه به خارج، صورت نگیرد.
3. آمیزش‌ها تصادفی باشند، یعنی آمیزش بین افراد به ژنوتیپ یا فنوتیپ آن‌ها بستگی نداشته باشد.
4. رانش ژنتیك رخ ندهد، یعنی جمعیت به‌اندازه‌ی كافی بزرگ باشد و تغییر در فراوانی الل‌ها به‌علت عوامل شانسی ناچیز باشد.
5. انتخاب طبیعی رخ ندهد، یعنی شانس بقا و تولید مثل برای همه‌ی افراد یكسان باشد.

 

عوامل برهم زننده‌ی تعادل

عوامل زیر، تعادل جمعیت را برهم می‌زنند و زمینه را برای تغییر جمعیت فراهم می‌كنند. این عوامل باعث می‌شوند تا جمعیت تكامل پیدا كند.
1- جهش
2- شارش ژن
3- آمیزش غیر تصادفی
4- رانش ژن
5- انتخاب طبیعی

 

جهش ژنی

جهش، ماده‌ی خام تكامل است. بدون جهش، هیچ‌ نوع گوناگونی در میان افراد یك جمعیت دیده نخواهد شد. بسیاری از جهش‌ها تاثیری فوری بر فنوتیپ ندارند و بنابراین ممكن است تشخیص داده نشوند. وقتی در ژنی جهش ایجاد می‌شود، الل جدیدی از آن ژن حاصل می‌شود. به این ترتیب،‌ تركیبات اللی جدیدی نیز ایجاد خواهد شد كه ممكن است از تركیبات قبلی برتر باشند.

 

شارش ژن

وقتی افرادی از یك جمعیت به جمعیت دیگری مهاجرت می‌كنند، در واقع تعدادی از الل‌های جمعیت مبدا را به جمعیت مقصد وارد می‌كنند. به این پدیده، " شارش ژن " می‌گویند.
اگر شارش ژن به‌طور پیوسته ادامه یابد، سرانجام خزانه‌ی ژنی دو جمعیت به هم شبیه می‌شوند. در واقع شارش پیوسته‌ی ژن، مانع گونه‌زایی خواهد شد.

 

آمیزش غیر تصادفی

آمیزش غیر تصادفی هنگامی است كه افراد یك جمعیت به‌طور شانسی جفت‌یابی می‌كنند نه براساس علتی خاص (مثل ژنوتیپ یا فنوتیپ). اما آمیزش‌ها معمولا این‌گونه نیستند. انواع آمیزش‌های غیر تصادفی عبارت‌اند از: 

 
                       (آمیزش‌های غیرتصادفی)


1. درون‌آمیزی، آمیزش میان خویشاوندان را " درون آمیزی " می‌گویند. درون آمیزی فراوانی اللی را تغییر نمی‌دهد اما از فراوانی ژنوتیپ‌های ناخالص (هتروزیگوس) می‌كاهد و بر فراوانی ژنوتیپ‌های خالص (هوموزیگوس) می‌افزاید. در جوامع انسانی، ازدواج خویشاوندی عامل مهم افزایش بیماری‌های نهفته‌ی ژنتیكی است. شدیدترین حالت درون آمیزی، " خود لقاحی " است كه در گیاهان دیده می‌شود.
2. آمیزش همسان پسندانه. آمیزش میان افرادی كه فنوتیپ یكسان دارند را آمیزش همسان پسندانه می‌گویند. مثل در جوامع انسانی، به نظر می‌رسد افراد قد بلند ترجیح می‌دهند همسر خود را از بین افراد قد بلند انتخاب كنند. یا سفید پوستان ترجیح می‌دهند با یكدیگر ازدواج كنند نه با دیگر نژادها. آمیزش همسان پسندانه، سرانجام منجر می‌شود كه جمعیت، به دو زیر جمعیت تقسیم شود (مثل قد بلند و قد كوتاه) و بین این زیر جمعیت‌ها تبادل ژنی وجود نداشته باشد. به این ترتیب فراوانی افراد هوموزیگوس برای صفت مورد نظر افزایش می‌یابد و از فراوانی هتروزیگوس‌ها كاسته می‌شود.
3. آمیزش ناهمسان پسندانه. گاهی افرادی كه همانند هم هستند با هم آمیزش نمی‌كنند. این نوع آمیزش غیر تصادفی را آمیزش ناهمسان پسندانه می‌گویند. شدیدترین حالت این نوع آمیزش، "خود ناسازگاری" است كه در بعضی گیاهان مثل شبدر یافت می‌شود. درگیاه شبدر، دانه گرده‌ی یك گل نمی‌تواند دركلاله‌ی همان گل لوله‌ی گرده تشكیل دهد. علت، مربوط می‌شود به ژنی به‌نام " ژن خودناسازگاری ". الل‌های این ژن تعیین می‌كنند كه لوله گرده تشكیل خواهد شد یا نه. دانه‌ی گرده هاپلویید اما كلاله دیپلویید است. اگر الل موجود در دانه‌ی ‌گرده، مشابه یكی از دو الل موجود در كلاله باشد، لوله‌ی گرده نمی‌تواند رشد كند.
آمیزش ناهمسان پسندانه منجر به افزایش هتروزیگوس‌ها می‌شود

رانش ژن


در پرتاب سكه، انتظار داریم كه احتمال رو یا پشت آمدن سكه یك به دو باشد. اگر یك سكه را دوبار پرتاب كنیم انتظار داریم، طبق قانون احتمالات یك بار رو و یك بار پشت بیاید و اگر 4 بار پرتاب كنیم، انتظار داریم 2 بار رو و 2 بار پشت بیاید. اما آیا واقعا چنین است؟ آیا اگر سكه را 4 بار پرتاب كنیم، ممكن نیست 3 بار رو و 1 بار پشت بیاید؟ آیا ممكن نیست هر 4 بار پشت بیاید؟ معمولا اگر تعداد دفعات پرتاب كم باشد،‌ انحراف از احتمال 0/5 :0/5  نیز مشاهده می‌شود. این انحراف به چه علت است؟ عاملی را كه سبب چنین انحرافی می‌شود، و ما علتش را به‌درستی نمی‌دانیم، " رانش " می‌نامند. هرچه تعداد پرتاب‌ها بیش‌تر باشد، رانش نیز كم‌تر خواهد شد. گاه فراوانی الل‌ها در خزانه‌ی ژنی جمعیت‌های كوچك، به‌علت رخدادهایی تصادفی تغییر می‌كند و حتی ممكن است منجر به حذف بعضی از الل‌ها شود. به این پدیده " رانش ژن " می‌گویند. در تعادل هاردی - واینبرگ فرض می‌شود كه جمعیت بی‌نهایت بزرگ است. این فرض، رانش ژن را تقریبا حذف می‌كند. اما در طبیعت، هیچ جمعیتی بی‌نهایت بزرگ نیست. و بنابراین رانش ژن همواره مشاهده می‌شود.
گاهی تعداد زیادی از افراد یك جمعیت به‌علت حوادثی نظیر سیل، زلزله، آتش‌سوزی و . . . می‌میرند و فقط تعداد كمی از آن‌ها زنده می‌مانند. به این ترتیب تنوع ژنوتیپی كاهش خواهد یافت و در افراد زنده خلاصه خواهد شد. اگر افراد باقی‌مانده با هم تولید مثل كنند، جمعیتی پدید خواهد آمد كه تنوع ژنوتیپی آن از جمعیت اولیه كم‌تر خواهد بود. این نوع رانش را اثر "بنیان‌گذار" می‌نامند. 


یكی از مثال‌های اثر بنیان‌گذار، چیتاهای آفریقای جنوبی است. اندازه‌ی جمعیت چیتاهای آفریقایی جنوبی در گذشته بنا به علتی كه مشخص نیست كاهش شدید داشته است و در پی آن تنوع ژنوتیپی در جمعیت باقی‌مانده به‌شدت كاهش یافته است. آن جمعیت، نیای چیتاهای امروزی است. چیتاهای امروزی آن‌قدر به هم شبیه‌اند كه می‌توان پوست یكی را به دیگری پیوند زد.


نوشته شدهسه شنبه سوم خرداد 1390 توسط MAH

شخیص آزمایشگاهی بیماری های عفونی در گذشته بر پایه کشت آنها در محیط آزمایشگاهی بوده است. از این رو زنده ماندن میکروارگانیسم ها در محیط آزمایشگاهی، با استفاده از تقلید شرایط بدن موجود زنده بوده است که منجر به تکثیر موفق میکروارگانیسم در خارج از بدن میزبان می گردد. فناوری های برپایه نوکلئیک اسید اجازه شناسایی را با استفاده از ماده ژنتیکی اختصاصی میکروارگانیسم که شاخص وجود آن است را می دهد.
فناوری تکثیر نوکلئیک اسید بر پایه FRET (Fluorscence Resonance Energy Transfer) از تلفیق PCR و آشکارسازی لحظه به لحظه فلوئورسنس پدیدار شد. از لحاظ تاریخی، شناسایی بر پایه فلورسانس در علوم زیستی به خوبی شناخته شده است و با موفقیت جایگزین نشانه گذاری ایزوتوپ های رادیواکتیو شده است. رنگ های فلورسانس دارای یک مزیت محیطی هستند: آنها دارای نیمه عمر طولانی تر، هزینه پایین برای متروک ساختن و کارکرد ایمن هستند. شناسایی فلورسانسی مولکول های نوکلئیک اسید به خودی خود، حساس تر از روش های شناسایی ایمونولوژیکی و ایزوتوپ های رادیواکتیو نیست. در حقیقت در بسیاری از سیستم های شناسایی نانو، نشاندار کردن رادیواکتیو 10 تا 1000 بار حساس تر می باشد.
وجود دو فاکتور کلیدی باعث شده است تا real-time PCR فلورسانسی مفید واقع شود. اول اندازه گیری همزمان چند فاکتور با استفاده از رنگ های مختلف و دوم اندازه گیری و کسب اطلاعات در هر لحظه به صورت پیوسته. افزایش در سیگنال فلورسانت در یک سیستم نزدیک در طول چرخه های تکثیر آشکار می شود. بنابراین حساسیت مطلق یک فاکتور قطعی زیاد برای این روش تشخیصی نیست، به ویژه که اکثر کارکردهای آن بر اساس تکثیر نوکلئیک اسید می باشد.
Real-time PCR فلورسانس منتشر شده در طول واکنش را به عنوان یک عامل غیرمستقیم از آمپلیکون های جمع شده توسط هر چرخه از PCR و در پایان هر تجزیه و تحلیل را نمایش می دهد. سیستم ها و متد های متنوع FRET که اجازه نمایش real-time فلورسانس در مجموعه PCR را می دهند، نوید بزرگی را در تشخیص بیماری های عفونی می دهند. اهمیت real-time PCR به عنوان یک ابزار تشخیصی را می توان در دو جنبه مهم خلاصه کرد. اول، تعیین محصول تکثیر شده از ژن هدف با استفاده از پروب ها و آنالیز ذوب که با دقت زیادی با آنالیز اندازه توسط الکتروفورز ژل بعد از PCR که مستعد به آلودگی است مقایسه می شود. دوم، آنالیز کمی غلظت های بسیار متنوعی از ماده هدف اولیه، با استفاده از پیشرفت نمایشی تجمع دینامیک سیگنال های FRET در طول زمان مقدور می گردد که این مساله درحضور استانداردهای اولیه انجام می گردد. چندین نوع real-time PCR وجود دارد و برای مشاهده خواسته های متنوعی از روش های طراحی شده برای آنالیز های خاص تجاری شده اند.

مبانی فناوری FRET:
سیستم real-time PCR برپایه شناسایی و اندازه گیری کمی مولکول گزارشگر فلورسانس است که یا دربین DNA دو رشته ای و یا به صورت کووالان به پروب اختصاصی متصل می باشد. افزایش سیگنال فلورسانس در ارتباط مستقیم با مقدار محصول PCR در مخلوط واکنش است. زمان یا چرخه ای از PCR، جایی که سیگنال فلورسانس به صورت معنی داری افزایش می یابد، مرتبط با مقدار اولیه مواد در تیوب نمونه می باشد. با اندازه گیری مقدار فلورسانس ساتع شده در پایان هر چرخه، بدست آوردن اطلاعات از مخلوط واکنش در فاز تشریحی (exponential phase) PCR مقدور می گردد. افزایش فلورسانس در فاز لگاریتمی می تواند از روی یک منحنی ذوزنقه ای معمولی – جایی که اولین افزایش معنی دار در مقدار محصول PCR با مقدار اولیه نمونه در ارتباط است - مقایسه شود. بیشترین تعداد کپی از نوکلئیک اسید هدف، کمترین چرخه برای ثبت افزایش معنی دار در فلورسانس را نیاز دارد (Ct : شماره چرخه ای است که فلورسانس مشاخدخ شده در آن 10 برابر بالاتر از مقدار پایه است). روشهای شیمیایی مختلفی با خصوصیات تشخیصی مختلفی توسعه یافته اند که شامل: رنگ های متصل شونده به DNA (Intercalating dyes)، پروب های هیدرولیز شونده (Hydrolysis probes)، پروب های هیبرید شونده (Hybridization probes) و بیکون های مولکولی (Molecular beacons) می شود.

Intercalating Dyes:
ساده ترین و ارزانترین روش تشخیصی در real-time PCR نیازمند رنگی است که نور فلورسانس را زمانی منتشر کند که بین دو رشته DNA قرار گرفته باشد. سیگنال فلورسانس متناسب با مقدار تمام DNAهای دورشته ای موجود در مخلوط واکنش شامل محصولات اختصاصی و غیر اختصاصی تکثیر شده و کمپلکس پرایمر-دایمر است. از اینرو، این روش یک متد اندازه گیری اختصاصی برای توالی نیست. SYBR Green یک ماده فلورژن است که به شیار کوچک DNA متصل می شود و در محلول واکنش فلورسانس کمی را ساتع می کند اما در زمانی که به dsDNA متصل می شود سیگنال فلورسانس قوی را منتشر می کند. به دلیل اینکه این رنگ قادر به افتراق بین مولکول های مختلف dsDNA در واکنش PCR نیست، از تولید آمپلیکون های غیر اختصاصی باید ممانعت شود. از اینرو طراحی و بهینه سازی شرایط واکنش نیازمند تست های آزمایشی گسترده ای می باشد. آنالیز دمای ذوب (Melt-curve analysis) بعد از پایان واکنش PCR قادر به فراهم آوردن ویژگی بیشتری همراه با کنترل های استاندارد است.

Hydrolysis probes (TaqMan Probes):
اساس شیمیایی پروب های hydrolysis یا TaqMan وابسته به فعالیت ʹ3→ʹ5 اندونوکلئازی آنزیم Taq-پلیمراز است. یک پروب DNA نشاندار شده به یک رنگ گزارشگر (Reporter dye) و یک رنگ خاموش کننده (Quencher dye) در دو انتهای مختلف توالی DNA به گونه ای طراحی می گردد که به بخش درونی آمپلیکون متصل شود. زمانی که پروب در غیاب توالی اختصاصی اش نور ساتع می کند، رنگ فلورسانس تحریک شده، انرژی اش را به رنگ مولکولی خاموش کننده منتقل می کند (این امر FRET نامیده می شود). بنابراین، زمانی که پروب سالم است، نزذیک بودن گزارشگر و خاموش کننده مانع انتشار هرگونه فلورسانسی می شود. در حضور توالی اختصاصی، زمانی که پلی مراز در حال تکثیر الگویی است که پروب TaqMan به آن متصل است، فعالیت ʹ5 اندونوکلئازی باعث شکسته شدن پروب می شود. با از بین رفتن فعالیت خاموش کننده (در حالت FRET)، رنگ گزارشگر شروع به انتشار فلورسانسی می کند که با پیشرفت چرخه و افزایش مقدار شکست پروب ها افزایش می یابد. انباشت محصولات PCR با به نمایش در آوردن افزایش فلورسانس رنگ گزارشگر شناسایی می شود (قابل ذکر است که پرایمرها نشانه گذاری نشده اند). معمولا پروب طویل تر از پرایمر بوده (طول پروب 20-30 باز و Tm آن 10 درجه سانتی گراد بیشتر از پرایمر است) و حاوی رنگ فلورسانس در انتهای ʹ5 و رنگ خاموش کننده در انتهای ʹ3 است. رنگ های FAM (6-carboxyfluorescein) و TAMRA (6-carboxy-tetramethyl-rhodamin) رایج ترین رنگ هایی هستند که به ترتیب به عنوان گزارشگر و خاموش کننده استفاده می شوند. فرایندهای هیبرید شدن و شکستن، با تجمع تعریفی (exponential accumulation) محصول هدف تداخل نمی کنند (جایگاه اتصال پرایمر و پروب همپوشان نمی باشد). یکی از احتیاجات اختصاصی رنگ های فلوروژن این است که در انتهای ʹ5 نباید G وجود داشته باشد. مجاور شدن یک G با رنگ گزارشگر باعث خاموش شدن فلورسانس گزارشگر بعد از شکسته شدن می گردد.
پروب های TaqMan به تغییرات تک نوکلئوتیدی (mismatch) نسبتا حساس می باشند. زمانی که نمونه های زیستی را تکثیر میکنیم که تغییرات ژنتیکی می توانند حضور داشته باشند که باعث از بین رفتن سیگنال در نمونه های مثبت می شود، این مساله بسیار پر اهمیت می شود. متاسفانه، این حساسیت می تواند پروب های TaqMan را برای کارهای ژنوتایپینگ نامناسب کند زیرا نبود سیگنال می تواند نشان دهنده یک ژنوتایپ ناشناخته باشد.

Dual Hybridization Probes:
این روش تشخیصی بر اساس خصوصیت FRET دو پروب الیگونوکلئوتیدی مجاور می باشد. زمانی که هر دو پروب به طور اختصاصی به توالی هدف خود متصل شده باشند، انرژی ساتع شده از رنگ دهنده (Donor dye) باعث تحریک رنگ گیرنده (Acceptor dye) پروب دوم می شود که متعاقبا رنگ گیرنده نور فلورسانس را با طول موج بالاتری منتشر می کند. یک پروب با فلوروکروم دهنده (fluorescein) در انتهای ʹ3 نشانه گذاری می شود و پروب دیگر با رنگ پذیرنده (Cy5, LC Red 640) در انتهای ʹ5 نشانه گذاری می شود. هر دو پروب قادر به هیبرید شدن به توالی هدف بوده و دو پروب بیش از 3 نوکلئوتید با هم فاصله ندارند (4 تا 25 آنگسترم فاصله مولکولی). رنگ اول (fluorescein) با استفاده از منبع نوری فیلتر شده با LED (light emitting diode) تحریک می شود و نور فلورسانس سبز را در طول موج کمی بلندتر ساتع می کند. زمانی که دو رنگ در مجاورت یکدیگر و به مانند یک پروب به طور همزمان به هدف خود متصل می شوند، نور ساتع شده باعث تحریک رنگ پذیرنده (مانند LC Red 640) متصل به پروب هیبرید شده دوم می شود که متعاقبا نور فلورسانس قرمز را با طول موج بالاتری منتشر می کند. وقوع فرایند FRET با نمایش در کاهش نور ساتع شده از رنگ دهنده و متعاقبا افزایش نور ساتع شده از رنگ پذیرنده نشان داده می شود. نسبت بین فلورسانس دهنده و فلورسانس پذیرنده در طی PCR افزایش می یابد و متناسب با مقدار DNA هدف تکثیر شده است.
مزیت پروب های هیبرید شونده نسبت به پروب های هیدرولیز شونده، در تولرانس نسبی آنها به تغییرات تک نوکلئوتیدی است و از اینرو مناسب بودن آنها برای کارهای ژنوتایپینگ در ترکیب با آنالیز آستانه دمایی (melt-peak analysis) است. مشکل آن در نیاز به یک توالی بزرگتر برای قرار گیری دو پروب می باشد.

بیکون های مولکولی ((Molecular Beacons:
بیکون های مولکولی، پروب های هیبرید شونده ای با ساختار ساقه-حلقه ای هستند که رنگ های فلورسانس و خاموش کننده در دو انتهای ساقه به گونه ای قرار گرفته اند که در مجاورت هم واقع شوند. رنگ های فلورسانس رایج آن شامل FAM، TAMRA، TET و ROX و رنگ خاموش کننده رایج آن نیز DABCYL می باشد. در غیاب توالی هدف، FRET بین رنگ فلورسانس و خاموش کننده مانع از انتشار و تحریک نوری می شود. در حضور توالی اختصاصی، خاصیت مکملی قطعه حلقه پروب منجر به هیبرید شدن آن با توالی هدف و دور شدن دو انتهای پروب می گردد که متعاقبا باعث کم شدن خاصیت خاموش کننده و افزایش در مقدار فلورسانس قابل شناسایی می گردد (از بین رفتن خصوصیت FRET).
از آنجا که هیبرید فضایی سنجاق سر از لحاظ دمایی بسیار پایدار است، بیکون های مولکولی به طور اختصاصی به هدف متصل می شوند که این امر منجر به تمایز بین اختلافات تک نوکلئوتیدی می گردد. از اینرو، بیکون های مولکولی برای بررسی جهش ها و یافتن پلی مورفیسم های تک نوکلئوتیدی در زمانی که جهش های خاصی شناسایی شده اند مطلوب می باشند.
از لحاظ شیمیایی تمامی real-time PCR ها قادر به شناسایی چندین گونه از DNA (multiplexing) با استفاده از هر کدام از پروب/بیکون با جفت فلور/کوئینچ اختصاصی خود می باشند. تمامی موارد ذکر شده در بالا قادر به همراهی با آنالیز منحنی دمایی و یا فقط با SYBR Green می باشند. با استفاده از multiplexing، هدف/اهداف و کنترل درونی قادر به شناسایی در یک لوله می باشند


نوشته شدهسه شنبه سوم خرداد 1390 توسط MAH


این دستگاه نیز همانند HPLC دارای استفاده دوگانه پژوهشی تشخیصی است. PCR روشی است که طی آن قطعه ای از ژنوم یا یک ژن منفرد باکتری یا ویروس و یا حتی انسان تکثیر پیدا می کند. ژن تکثیر یافته که به amplicon معروف است میتواند در پروسه تشخیصی و یا تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد. نسل جدید این سیستم Real Time PCR می باشد. مزیت روش اخیر نسبت به قدیمی این است که قدر به شمارش تعداد کپی ژنوم مورد نظر است. بنابراین قادر به تشخیص ژنوم ویروس و باکتری به صورت quantitative می باشد.

استفاده های تشخیصی از Real Time PCR :

توانائی روش PCR در تکثیر ژنوم ویروس و باکتری باعث شده است که بیماری های عفونی  به سریعترین وجه ممکن تشخیص داده شوند. قبلا روش های تشخیص عفونت بر اساس تکثیر عامل عفونی موجود در نمونه برداشت شده از بیمار(خون، ادرار و یا بیوپسی و ...) قرار داشت بنابراین بسیار طولانی و در بعضی موارد مثل تشخیص ویروس ها بسیار مشکل می گردید. پرواضح است که سرعت به همراه دقت در تشخیص موجب مداخلات درمانی به موقع و افزایش اثر درمان می گردد. علاوه بر این امکان تصمیم گیری به موقع برای تغییر تاکتیک درمانی با توجه سیر بیماری امکان پذیر می شود. با استفاده از این روش حتی تعداد عامل ویروس (Viral load) با دقت یکصد کپی ژنوم در میلی لیتر قابل ردیابی است. پر واضح است که پزشک قادر خواهد بود کاهش مقدار عفونی را پس از شروع درمان ردیابی نماید و از تاثیر درمان و سیر آن آگاه گردد. با استفاده از Real time PCR عفونتهای باکتریایی نیز با سرعت و دقت قابل تشخیص است.

دستگاه Real Time PCR موجود در آزمایشگاه از کارخانه Cephid آمریکا و دارای تاییدیه FDA می باشد. این دستگاه شامل دو دستگاه مجزا می باشد. یکی از آنها به صورت کاملا بسته و بدون دخالت دست تمامی مراحل PCR  را در یک محفظه مخصوص که در کیت آن وجود دارد انجام می دهد. به بیان دیگر نمونه گرفته شده از بیمار بوسیله یک سوآپ داخل محفظه قرار داده می شود. این تنها کاری است که کاربر برای انجام انجام می دهد. بقیه مراحل سه گانه شامل استخراج ، تکثیر و تشخیص در یک زمان و در محفظه گفته شده و البته بدون دخالت انسانی انجام می گیرد و نتایج حاصل روی مانیتور اعلام می گردد. همانطور که می دانیم در هر کدام از مراحل سه گانه که در سیستم های PCR قدیمی انجام می گرفت ، احتمال آلودگی و خطا وجود داشت که با تمهید فوق به کمترین مقدار کاهش می یابد و البته نتیجه آن افزایش دقت تشخیص است. دستگاه دوم دارای سیستم نیمه بسته است و طوری طراحی شده است که فقط بخش استخراج توسط کاربر انجام می گیرد ولی کماکان بقیه مراحل بدون دخالت دست انجام می گیرد. مزیت فوق العاده دستگاه دوم در بخش پژوهشی می باشد. چرا که این قابل انعطاف بوده و می توان پرایمرهای مختلف (البته با رنگهای فلورسانس) را برای ردیابی انواع ژنها ( چه یوکاریوتی و چه پروکاریوتی) طراحی نمود. بنابراین دستگاه اول را صرفا برای امور تشخیصی و دستگاه دوم برای هر دو مورد پژوهشی و تشخیصی می توان استفاده نمود.

استفاده های پژوهشی از PCR:

به سختی می توان استفاده های پژوهشی و تشخیصی یک متد را از هم جدا نمود اما به هر حال کاربردهایی که آن را بیشتر به پژوهش مربوط می کند طیف وسیعی را در بر می گیرد. بدین معنی که اگر هدف از تکثیر ژن مورد نظر بررسی بیان آن ( در هر نمونه ای ، نمونه بافتی، کشت سلول، کشت باکتری یا ویروس و یا بافت گیاهی یا کشت آن) باشد قابلیت دستگاه آن را ممکن می سازد. و اکر هدف از تکثیر ژن شمارش آن به منظور پی بردن به تعداد عامل عفونی باشد باز هم توسط آن انجام پذیر می باشد. این مورد اخیر کاربرد تشخیصی Real Time PCR  را نشان می دهد. بنابراین از این دستگاه برای اندازه گیری بیان هر ژنی البته با توجه به پرایمری که طراحی می شود می توان استفاده نمود. از روش PCR همچنین می توان در ردیابی یک موتاسیون استفاده کرد. این امکان گرچه در امر پژوهش کاربرد فراوانی دارد اما در بالین نیز مورد استفاده می باشد. به عنوان مثال در تشخیص هموگلوبینوپاتی ها (hemoglobinopathies) مخصوصا در هنگامی که امکان تشخیص قطعی آن با استفاده از الکتروفورز یا ایندکس های CBC وجود نداشته باشد این روش دقیق ترین روش تشخیصی است.

شناسایی اختلالات ژنتیکی قبل از تولد دیگر امکانی است که PCR فراهم می آورد  پس از نمونه گیری از مایع آمنیوتیک و جداسازی سلول های جنینی از آن بوسیله سانتریفیوژ، ژنوم آنها استخراج و در مورد وجود یک یا چند موتاسیون در یک یا چند ژن خاص مورد بررسی قرار می گیرد.

ژن تکثیر یافته توسط PCR در تولید پروتئین نوترکیب(recombinant protein) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنان که گفته شد می توان از آن برای تشخیص موتاسیون در یک ژن استفاده نمود بنابراین قادر به ردیابی پلی مورفیسم در بخشی از ژنوم نیز می باشد. استفاده از این متد برای DNA fingerprinting نیز هم اکنون متداول است. روش فوق الذکر جایگزین بی بدیل برای HLA به منظور رد یا اثبات ابوت است.


نوشته شدهسه شنبه سوم خرداد 1390 توسط MAH


 
معرفی روش 
Real Time PCR

مجید پسندیده 1، محمد رضا محمدآبادی 2

1-دانشجوی دوره کارشناسی ارشد ژنتیک و اصلاح نژاد دانشگاه شهید باهنر کرمان

2- عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان

چکیده:                                                                                                                                            

به طور کلی Real Time PCR تکنیکی برای مشاهده بی وقفه ی پیشرفت واکنش PCR در طول زمان می باشد. همچنین با این روش می توان مقادیر تولیدات  PCR (DNA,cDNA یا RNA) را نیز اندازه گیری نمود. این روش بر مبنای فلوروسنت  تولیدی از مولکول گزارشگر (Reporter) می باشد که در طول واکنش افزایش می یابد. مولکول ها ی گزارشگر فلوروسنت یا به صورت رنگ هایی می باشند که به DNA دو رشته ای باند می شوند مانند SYBR® Green و یا بصورت شناساگرهای توالی های خاص مانند TaqMan® Probes می باشند. این تکنیک می تواند با حداقل اسید نوکلئیک آغاز شود و مقدار تولید نهایی را با دقت زیادی تعیین نماید. محدود به زمان و ذخیره منابع نمی باشد، به راحتی قابل اجرا است و دقت و حساسیت بالاتر از PCR معمولی دارد. این روش توانایی تشخیص بسط PCR را در مرحله اولیه واکنش دارد در حالی که تشخیص در PCR معمولی در مرحله نهایی واکنش می باشد.

 

کلمات کلیدی: Real Time PCR ،  PCR معمولی، شناساگرهای مولکولی.

 

مقدمه

PCR  مخفف Polymerase chain reaction  می باشد که به معنی واکنش زنجیره ای پلی مراز می باشد. هدف از آن سنتز رشته های  DNA جدید از روی رشته های الگو است که به صورت زنجیر وار تکرار می شود. PCR  دارای انواع متعددی می باشد یکی از آنها  Real Time PCR  است که آن را ( Assay Homogeneos ) نیز می نامند به دلیل اینکه در آن برخلاف روش الکتروفورز اجزای واکنش دهنده PCR از یکدیگر جدا نمی شوند. دراین روش از ژل آگارز استفاده نمی شود و امروزه با دستگاه های به نام لایت سایکلر( Lightcycler) که مقدار محصول در هر سیکل را نمایش می دهد بسیار ساده شده است. در ساده ترین حالت از اتیدیوم بروماید ((EtBr  به عنوان رنگ تداخلی با DNA برای تعیین مقدار محصو ل تولید شده در هرسیکل می توان استفاده کرد. ازانجایی که قابلیت فلورسانس اتیدیوم بروماید در حضور  DNA دورشته ای افزایش می یابد, می توان از ان برای تشخیص وتعیین مقدارمحصول دورشته ای استفاده کرد. اتیدیوم بروماید تقریبا هیچ گونه اثری برروی مقدارو خصوصیات واکنش های  PCR ندارد بنابراین تکثیر توالی های خاص  DNA وتشخیص همزمان ان با دسگاه ترانس ایلومیناتور فرابنفش (UT Transilominator ( امکان پذیر می گردد. در این مقاله هدف, معرفی روش  Real Time PCR وکاربردهای ان  ومقایسه آن معمولی PCR  می باشد.

 

مراحل ازمایشگاهی  PCR

1-واسرشت سازی دو رشته  DNA : دراین مرحله DNA دو رشته ای در درجه حرارت بالا(حدود 95 درجه) به منظور به دست اوردن مولکول های DNA تک رشته ای, واسرشت می شود.

2-هیبریداسیون: در این مرحله توسط پرایمر های الیگونوکلئوتیدی که مکمل توالی DNA تک رشته ای شده هدف می باشند در درجه حرارت حدود 40تا 65 درجه هیبریداسیون صورت می گیرد

3-طویل سازی(بسط یا سنتز): در این مرحله با یک DNA پلیمراز مقاوم به حرارت مانند Taq پلیمراز در درجه حرارت حدود 72 درجه سانتی گراد طویل سازی رشته صورت می پذیرد.

این مراحل پی درپی تکرار می شوند به طوری که تعداد قطعات  DNA در هر سیکل دو برابر می شوند.به قطعاتی که در هر سیکل به صورت تصاعدی افزایش می یابند آمپلیکون(Amplicon) می گویند.

 

مراحل نموداری PCR

در هر نمودار PCR سه مرحله قابل تشخیص است:

1- مرحله نمایی (صعودی): در هر سیکل در این مرحله محصولات مضاعف می شوند.

2- مرحله خطی: در این مرحله اجزای واکنش در حال مصرف شدن می باشند و واکنش به کندی پیش می رود و طول تولیدات در حال کاهش می باشند.

3- مرحله پلاتئو: واکنش متوقف شده است بیشتر محصولات ساخته نشده اند و تولیدات PCR رو به تنزل می باشند.

 

  روش کار Real Time PCR

در این روش از یک مولکول گزارشگر فلوروسنت  برای مشاهده پیشرفت PCR به کار می رود. فلوروسنت  از مولکول گزارشگر ساتع می شود که تولیدات را چند برابر می کند. بر مبنای ملکولی که برای تشخیص استفاده می شود این تکنیک به دو روش تقسیم بندی می شود:

 

1-تشخیص غیر اختصاصی با استفاده از رنگ های باند شده بهDNA

در اینجا از رنگ های باند شده به DNA به عنوان گزارشگر فلوروسنت برای مشاهده واکنش  PCRاستفاده می شود. این فلوروسنت در سیکل متوالی بر اثر مضاعف شدن افزایش می یابد. با ثبت مقدار فلوروسنت ساتع شده در سیکل، می توان واکنش را در طول مرحله نمایی مشاهده نمود. اگر نموداری میان لگاریتم مقدار شروع واکنش و افزایش فلوروسنت  گزارشگر ترسیم شود یک رابطه خطی مشاهده خواهد شد. اغلب از SYBR® Green به همراه DNA دو رشته ای به عنوان رنگ مخصوص گزارشگر استفاده می شود. این رنگ به شکاف کوچک از مارپیچ دو رشته ای DNA باند می شود. در داخل محلول, رنگ هایی که باند نشده اند فلوروسنت  خیلی کمی را نشان می دهند و فلوروسنت  زمانی به وضوح  افزایش می بابد که رنگ به DNA دو رشته ای پیوسته شود. SYBR® Green تحت شرایط PCR پایدار وبا ثبات باقی می ماند. سطح مطلوبی از درجه حرارت موجب تنظیم القاء و نشر طول موج ها می شود. همان طور که پیشتر ذکر شد از اتیدیوم بروماید نیز برای تشخیص می توان استفاده کرد ولی به علت سرطان زا بودن ان کمتر استفاده می شود.

 

2-تشخیص اختصاصی با استفاده از شناساگرهای هدف

در این روش از تعدادی شناساگرهای الیگونوکلئوتیدی استفاده میشود که از رنگ فلوروسنت  گزارشگر به همراه رنگ خاموش کننده) (Quencher استفاده می شود. شناساگرهای مورد استفاده در اینجا شامل Molecular Beacons , TaqMan® Probes , FRET Hybridization Probes  و Scorpion® Primers می با شد.

 

TaqMan® Probes  

فعالیت '5 نوکلئاز در تشخیص Real time  به کار می رود. برای سنجش '5 نوکلئاز یک الیگو نوکلئوتید کهTaqMan® Probes نامیده می شود به ترکیب واکنش گر PCR اضافه می شود. شناساگر به منظور گرم کردن توالی خاصی از الگو بین رشته پیشرو و رشته معکوس در حال ساخت طراحی می شود. شناساگر در مسیری از آنزیم که از آنجا نسخه برداری DNA  و یا cDNA شروع می شود قرار داده می شود. زمانی که انزیم به شناساگر گرم شده می رسد فعالیت  '5 نوکلئازی انزیم، موجب شکافته شدن شناساگر می شود. توالی  TaqMan® Probes در انتهای '5 خود رنگدانه ای با انرژی بالا دارد که Reporter (گزارشگر) نامیده می شود ودر انتهای '3 خود یک مولکول با انرژی پایین به نام )Quencherخاموش کننده( دارد. شکل زیر نشان می دهد  زمانی که این شناساگر دست نخورده است وبه وسیله منبع نور القاء می شود، رنگدانه Q  مانع نشر رنگدانه R می شود در نتیجه این عمل رنگدانه ها به هم نزدیک می شوند. هنگامی که شناساگر بوسیله فعالیت '5 نوکلئازی آنزیم شکافته می شود فاصله بین R و Q افزایش می یابد و این موجب توقف انتقال انرژی می شود. القای  فلوروسنت ی R افزایش می یابد در حالی که Q کاهش پیدا می کند.

      افزایش سیگنال R بوسیله ابزار تشخیص توالی گرفته می شود و سپس بوسیله نرم افزار نمایش داده می شود. شکل زیر افزایش سیگنال R را بر حسب زمان نشان می دهد. میزان افزایش سیگنال R متناسب با مقدار تولید برای یک نمونه معین می باشد.             

        

:(Fluorescent Resonance Energy Transfer) FRE

FRET در سنجش '5 نوکلئاز استفاده  می شود به این صورت هنگامی که رنگدانه محتوی انرژی بالا به رنگدانه محتوی انرژی پایین نزدیک شود، انرژی از بالا به پایین القا می شود. FRETابزاری برای جمع آوری داده در این تکنیک می باشد.هنگامی که سیگنال R به سطح قابل تشخیص افزایش می یابد می توان ان را مهار کرد و بصورت نمودار نشان داد.نمودار توسعه شامل اطلاعات لازم برای اندازه گیری کمی DNA وRNA می باشد. سطح آستانه (Threshold line ) سطحی از واکنش است که شدت فلوروسنت  در بالاتر از ان قابل تشخیص است. دوره ای که نمونه به این سطح می رسد دوره استانه ( Cycle threshold) می نامند. سطح استانه و دوره استانه در انالیز دادهای مورد استفاده در سنجش '5 نوکلئاز اهمیت ویژه ای دارند.

 

مقایسه Real Time PCR با  PCR معمولی:  Real Time PCR   توانایی تشخیص در مراحل اولیه واکنش یعنی مرحله نمایی را دارد در حالی که در روش PCR معمولی از ژل الکتروفورز در مراحل پایانی یعنی مرحله پلاتئو واکنش استفاده می شود.                                                                                                               

محدودیت های نقطه پایانی PCR

 به محض پیشرفت PCR، واکنشگرها تکثیر شده و مصرف می شوند. این کاهش در هر مرحله به نسبت مختلفی رخ خواهد داد. بنابراین نمونه ها از نظر مقداری بایکدیگر اختلاف پیدا خواهند کرد. این کاهش در مرحله خطی واکنش می باشد به همین دلیل حالت پلاتئو برای هر نمونه متفاوت خواهد بود. در حقیقت اگر اندازه گیری ها در مرحله پلاتئو انجام شود داده ها به درستی نمایان گر مقادیر اولیه در شروع واکنش نمی باشند. تشخیص بر اساس نقطه پایانی دقت و حساسیت پایین و قدرت تفکیک پذیری کم دارد.. نتایج این تشخیص در تعداد زیاد صدق نمی کند و به صورت خودکار نیز قابل اجرا نیست. تفکیک پذیری منحصرا بر اساس اندازه نیز از محدودیت های نقطه ی پایانی برای تشخیص میباشد.                                                                                                           

کاربردهای  Real Time PCR

1- تحقیقات میزان بیان mRNA .  2- اندازه گیری میزان همانند سازی DNA در ژنوم یا DNAهای ویروسی. 3- میزان تأثیر دارو درمانی.  4- سنجش آسیب های .DNA  5- تشخیص عوامل بیماری زا.  6- تعیین ژنوتیپ افراد. 7-سنجش تفکیک شدن آللی. 


نتیجه گیری:

 نتایجReal time PCR  سریع و دقیق بدست می اید در این روش از مرحله نمایی واکنش برای تشخیص استفاده می شود که مزیت هایی را نسبت به مرحله پلاتئو که در روش معمولی استفاده می شود دارد . محدوده دینامیکی تشخیص افزایش می یابد و نیز نیازی به سرعت و عجله در انجام پروسه PCR  نمی باشد. این تکنیک قدرت تفکیک پذیری بالای دارد به طوری که قادر به تشخیص تغییرات کمتر از دو فولد نیز می باشد. در حالی تفکیک پذیری ژل آگارز بسیار ضعیف می باشد. این روش برای ارزیابی مقادیر دقیقی از DNA و RNA  استفاده می شود در ضمن دشواری های روش معمولی را ندارد. 


Reference

1- Bachmann, M.H., Mathiason-Dubard, C., Learn, G.H., Rodrigo, A.G., Sodora, D.L., Mazzetti, P., Hoover, E.A., and Mullins, J.I. 200. Genetic diversity of feline immunodeficiency virus: dual infection, recombination, and distinct evolutionary rates among envelope sequence clades. J  irol 71, 4241-53.

2-. Belgrader, P., Okuzumi, M., Pourahmadi, F., Borkholder, D.A., and Northrup, M.A. 2001. A microfluidic cartridge to prepare spores for PCR analysis. Biosens Bioelectron 14,

849-52.    

3- Chiang, P.W., Song, W.J., Wu, K.Y., Korenberg, J.R., Fogel, E.J., Van Keuren, M.L.,Lashkari, D., and Kurnit, D.M. 1996. Use of a fluorescent-PCR reaction to detect genomic sequence copy number and transcriptional abundance. Genome Res 6, 1013-26.

4- Belgrader, P., Benett, W., Hadley, D., Long, G., Mariella, R., Jr., Milanovich, F., Nasarabadi, S., Nelson, W., Richards, J., and Stratton, P. 1998a. Rapid pathogen detection using a microchip PCR array instrument. Clin Chem 44, 2191-4.


نوشته شدهسه شنبه سوم خرداد 1390 توسط MAH

مکانیسم تعیین جنسیت در مگس سرکه بسیار جالب است. در مورد انسان فنوتیپ نر به وسیله کروموزوم جنسی Y تعیین میشود، یعنی هر فردی که کروموزوم Y را داشته باشد نر و اگر نداشته باشد ماده است. خواه این فرد نر یک کروموزوم X داشته باشد یا دو تا یا سه تا و یا بیشتر. درست است، چنین فردی طبیعی نیست و عقیم. اما در هر حال فنوتیپ، نر بودن را نشان میدهد. اما در مورد مگس سرکه قضیه فرق دارد و با اینکه مگس با ژنوتیپ XY نر و با ژنوتیپ XX ماده است (مشابه با انسان)، اما برخلاف انسان که ژنوتیپ XO فنوتیپ ماده را دارد، در مگس سرکه فنوتیپ نر را نشان میدهد و ژنوتیپ XXY که در انسان فنوتیپ نر را دارد در مگس سرکه فنوتیپ ماده را نشان میدهد.


اما توجیه این مسئله:
در مگس سرکه داشتن فنوتیپ نر هیچ ربطی به کروموزوم Y ندارد و این کروموزوم برای باروری لازم است. تعیین جنسیت در این مگس در درجه اول به وسیله نسبت کروموزوم های X به تعداد دستجات کروموزوم های اتوزومی تعیین میشود و اگر این نسبت برابر ۱ یا بیشتر باشد، مگس ماده است و اگر ۰٫۵ یا کمتر باشد مگس نر است. حالا زمانی که ژنوتیپ مگس XO باشد، این نسبت برابر با ۰٫۵ و مگس نر است و زمانی که ژنوتیپ XXY باشد با اینکه کروموزوم Y وجود دارد اما این نسبت برابر با ۱ است و مگس ماده است. البته این که چرا نسبت تعداد کروموزوم های X به تعداد دستجات اتوزومی جنسیت را تعیین میکند، تابع یک سری مکانیسم های دیگر است:
در مگس سرکه ژنی وجود دارد به نام Sex lethal که روی کروموزوم X قرار دارد و رشد ماده ها را هدایت می کند و از طرف دیگر خود این ژن به وسیله ۲ ژن دیگر روشن و خاموش میشود. ژن روشن کننده روی کروموزوم X و ژن خاموش کننده روی یکی از اتوزوم ها قرار دارد.

حالا چه اتفاقی می افتد؟
وقتی نسبت تعداد کروموزوم های X به اتوزوم ها زیاد باشد، یعنی نسبت تعداد ژن های روشن کننده Sex lethal به خاموش کننده ها بیشتر است و این ژن روشن است و فنوتیپ میشود ماده. اما وقتی این نسبت کم باشد یعنی نسبت ژن های خاموش کننده که روی اتوزوم قرار دارند بیشتر است و Sex lethal خاموش میشود و فنوتیپ میشود نر.


نوشته شدهچهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390 توسط MAH
نوشته شدهچهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390 توسط MAH


سال ولادت و فوت : 1884- 1822 میلادی

   جرج مندل امروزه به عنوان فردي كه اصول اساسي وراثت را كشف كرد شناخته مي‌شود او در دوران حياتش يك كشيش گمنام اطريشي و دانش‌پژوهي غيرحرفه‌اي بود كه تحقيقات درخشانش توسط جامعه علمي آن زمان ناديده انگاشته شد.

   مندل به سال 1822 در شهر «هيزندروف» كه در آن هنگام از شهرهاي امپراطوري اطريش بودو اكنون در چكسلواكي قرار دارد، متولد شد. او در سال 1843 وارد يكي از صومعه‌هاي آگوستيني در شهر «برون» (برنو در چكسلواكي كنوني)‌ شد و در سال 1847 به عنوان كشيشي دست يافت. در سال 1850 براي دريافت گواهي‌نامه معلمي امتحان داد ولي با گرفتن پايين‌ترين نمرات در زيست‌شناسي و زمين‌شناسي در اين امتحان مردود شد. با وجود اين راهب كل صومعه، مندل را براي تحصيل به دانشگاه وين فرستاد و او از سال 1851 تا 1853 در آنجا به تحصيل رياضيات و علوم پرداخت. مندل هرگز نتوانست گواهينامه معمولي را دريافت كند ولي از 1854 تا 1868 معلّم جانشين در تدريس علوم طبيعي در مدرسه جديد برون بود.

   مندل از سال 1856 انجام آزمايش‌هاي مشهور خود را پيرامون توليد گياهان آغاز كرد. تا سال 1865 وي موفق شد به قوانين معروف وراثت دست يابد. او يافته‌هاي خود را طي مقاله‌اي به انجمن تاريخ طبيعي برون عرضه كرد. در سال 1766 نتايج كارهاي مندل به صورت مقاله‌اي تحت عنوان «آزمايش‌هايي با پيوندهاي گياهي» در ژورنال مذاكرات آن انجمن چاپ شد مقاله ديگري نيز در اين باب سه سال بعد در همان ژورنال به چاپ رسيد. اگر چه ژورنال انجمن تاريخ طبيعي برون از اعتبار چنداني برخوردار نبود ولي كتابخانه‌هاي مهم، نسخه‌هاي آن را در آرشو خود نگهداري مي‌كردند. علاوه برآن مندل نسخه‌اي از مقاله خود را براي «كارل ناگلي» يكي از پژوهشگران و متخصصين مهم علم وراثت فرستاد. ناگلي آن را مطالعه كرد و پاسخي هم براي مندل فرستاد ولي نتوانست به اهميّت زايدالوصف آن مقاله پي ببردو به اين ترتيب مقالات مندل به طور كلّي ناديده گرفته شد و در واقع براي مدتي بيش از سي سال به فراموشي سپرده شد.

   در سال 1868 مندل به عنوان راهب كل كليساهاي منطقه خود منصوب شد. گرفتاري‌هاي اداري ديگر فرصتي براي او باقي نگذاشت تا تجربيات گياهي خود را ادامه دهد. هنگامي كه او در سال 1884 در سن 62 سالگي درگذشت. تحقيقات درخشان او تقريباً فراموش شده و هيچ‌گونه تأييد، تقدير و قدرداني از او به عمل نيامده بود.

   در سال 1900دانشمندان به كشف دوباره كارهاي مندل دست يافتند. سه دانشمند مختلف كه جدا از يكديگر و مستقلاً در زمينه وراثت مطالعه مي‌كردند «هوگو دو وريز» هلندي، «كارل كورن‍ز»‌ آلماني و «اريش ون تشرمارك» اطريشي، مقاله مندل را خواندند. هر يك از آنها همان آزمايش‌هاي گياهي مندل را انجام داده بودند و هركدام مستقلاً همان قوانين مندل را كشف كردند و باز هر كوام از آنها قبل از آنكه نتايج كار خود را منتشر كنند در ميان اسناد و مدارك علمي به تفحص پرداختند و هر سه نفر به مقاله اصلي مندل برخورد كردند.هر سه تنبا دقت كامل مقاله مندل را نقل كردند و اضافه نمودند كه كار آنها نتايج به دست آمده توسط مندل را تأييد مي‌كند. اين در حقيقت يك تصادف سه گانه بهت‌آوربود. علاوه بر يان در همان سال «ويليم باتسون»‌ دانشمند انگليسي نيز به مقاله اصلي مندل برخورد و توجه ساير دانشمندان و علماي علوم طبيعي زا به آن جلب كرد. تا پايان آن سال چنان تمجيد و ستايشي از مندل به عمل آمده كه حقاً سزاوار آن بود در زمان حياتش از آن برخوردار شود.

  آنچه را مه مندل در باب وراثت كشف كرد چه بود؟ مندل درياف در تمام موجودات زنده يك واحد اصلي وجود دارد كه صفت و مشخصه‌هاي ارثي توسط آن از والدين به فرزندان منتقل مي‌شود ( اين واحد امروزه ژن ناميده شده‌ است). در گياهاني كه مورد مطالعه مندل بود، هرصفت خاصي مانند رنگ دانه يا شكل برگ توسط يك جفت ژن شكل مي‌گيرد. گياه مورد نظر از اين يك جفت ژن يك عدد آن را از هر يك از گونه نر و ماده قبلي خود به ارث مي‌برد.

مندل دريافت اگر ژن‌هايي كه براي يك صفت مشخص منتقل مي‌شوند متفاوت باشند (‌به عنوان مثال در مورد رنگ دانه يك ژن از دانه سبز و ژن ديگر از دانه زرد باشد) معمولاً فقط ژن غالب، و در اين مثال دانه زردرنگ ، خود را در گياه مورد نظر آشكار مي‌كند. مع‌هذا ژن دريافتي از بين نمي‌رود و متحمل است كه به نسل‌هاي بعدي آن گياه منتقل شود. مندل همچنين دريافت كه هر سلول مولد و يا سلول   قابل لقاح (مشابه سلولهاي اسپرم و تخمك در انسان)‌ تنها حامل يك ژن از آن يك جفت ژن هستند. او همچنين خاطرنشان ساخت اين كه كداميك از اين جفت ژن در هر سلول قابل لقاح حضور پيدا مي‌كند و به نسل‌هاي بعدي آن گياه منتقل مي‌شود كاملاً تصادفي مي‌باشد.

  قوانين مندل، اگرچه با تغييراتي اندك، همچنان به عنوان نقطه آغازين علم نوين ژنتيك باقي مانده است. چگونه بود كه مندل، يك پژوهشگر غيرحرفه‌اي، موفق به كشف اصئلي آن چنان مهم گرديد، در حالي كه بسياري از زيست‌شناسان حرفه‌اي برجسته قبل از او از آن محروم مانده بودند؟ خوشبختانه نمونه‌هايي از گياهان را كه او براي بررسي‌هاي خود برگزيده بود از انواعي بودند كه كشخصه‌هاي قابل توجه آن تنها با يك مجموعه ژن ظهور پيدا مي‌كردند. اگر مشخصه‌هايي را كهمورد بررسي قرار داده بود از انواعي بودند كه حاصل چند مجموعه مختلف از ژن‌ها هستند بدون ترديد در تحقيقات خود با مشكلات فراوني مواجه مي‌گرديد. امّا اگر شخص مندل پژوهشگري فوق‌العاده دقيق و صبور نبود اين خوش‌شانسي نمي‌توانست كمكي براي او باشد. همچنين اگر به ضرورت انجام يك تحليل آماري در مشاهدات خود پي نمبرد نمي‌توانست از اين عامل به تنهايي بهره بگيرندو به علت وجود عامل تصادف كه در بالا به آن اشاره گرديد عموماً نمي‌توان پيش‌بيني كرد كه فرزند چه مشخصاتي را به ارث خواهد برد. مندل تنها با انجام تجربيات متعدد و فراوان و با تحليل آماري نتايج حاصله موفق شد قوانين خود را استنتاج كندو مندل نتايج بيش از 21000 مورد آزمايش روي گياهان را ثبت كرده بود!

قوانين وراثت در گسترده دانش بشري اهميت ويژه‌اي دارد و   اطلاعات ژنتيكي احتمالاً در آينده موارد استفاده بيشتري خواهد داشت. امّا هنگام تصميم‌گيري براي تعيين جايگاه مندل در اين فهرست عامل ديگري نيز مورد توجه قرار گرفته است. از آنجا كه كشفيات مندل در زمان حياتش ناديده گرفته شده و استنتاجات او توسط دانشمندان بعدي مستقلاً دوباره به دست آمده بررسيهاي مندل را مي‌توان بيفايده و به شمار آورد. اگر به قشيه به اين شكل نظر شود مي‌توان به اين باور رسيد كه مندل اصلاً در اين فهرست جايي ندارد. همچنان كه «ليف اريكسون» «آريستاخوس» و «ايگناز سملويسن در برابر كلمب، كوپرنيك و ژوزف ليستر كنار گذاشته شده‌اند.

اما بايد توجه داشت بين مندل و شخصيت‌هاي فوق‌الذكر تفاوتهايي وجود دارد. كارهاي مندل براي مدت كوتاهي به فراموشي سپرده شد و هنگامي كه دوباره كشف گرديد به سرعت معروف و مشهور شد. به علاوه اگرچه ورنر، كونتز و تشرماك هر يك مسنقلاً اصول مندل را كشف كردند امّا سرانجام مقالات مندل را مطالعه كرده و نتايج حاصله توسط او را بيان كرده‌اند. و سرانجام اينكه كسي نمي‌تواند مدعي شود اگر فرضاً مقالات مندل قبلاً در شمار فهرست كتب و مقالات نتايج مربوط به كارهاي وراثتي آمده بود. با وجود چنين فهرستي دير يا زود برخي دانشجويان كوشا و جدي كه در اين رشته كار مي‌كردند به مقالات مندل برمي‌خوردند. همچنين بايد توجه داشت كه هيچ يك از آن دانشمندان هرگز مدعي افتخار كشف ژن‌ها نشدند و اصول كشف شده در سراسر جهان به نام قوانين مندل شناخته مي‌شود. كشفيات مندل را از هر دو جنبه اهميت و بديع بودن آن ميتوان با كشف سيستم گردش خون توسط هاري مقايسه كرد و جايگاه او در اين فهرست نيز بر همين اساس تعيين شده است.

کتاب تاثیرگذارترین های تاریخ

شرح حال و آثار یکصد نفر از موثرترین شخصیت های تاریخ جهان

نوشته: میشل اچ.هارت

ترجمه: محمد حسین آهویی

انتشارات روزنه


نوشته شدهچهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390 توسط MAH
نوشته شدهیکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1390 توسط MAH
دانلود


http://s1.picofile.com/file/6663978868/%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%DB%8C.doc.html


نوشته شدهجمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390 توسط MAH
Nucleotide Sequence of pBLU Plasmids


Sequence of pBLU, 5437 b.p.
0001 TCGCGCGTTT CGGTGATGAC GGTGAAAACC TCTGACACAT GCAGCTCCCG GAGACGGTCA
0061 CAGCTTGTCT GTAAGCGGAT GCCGGGAGCA GACAAGCCCG TCAGGGCGCG TCAGCGGGTG
0121 TTGGCGGGTG TCGGGGCTGG CTTAACTATG CGGCATCAGA GCAGATTGTA CTGAGAGTGC
0181 ACCATATGGA AACCGTCGAT ATTCAGCCAT GTGCCTTCTT CCGCGTGCAG CAGATGGCGA
0241 TGGCTGGTTT CCATCAGTTG CTGTTGACTG TAGCGGCTGA TGTTGAACTG GAAGTCGCCG
0301 CGCCACTGGT GTGGGCCATA ATTCAATTCG CGCGTCCCGC AGCGCAGACC GTTTTCGCTC
0361 GGGAAGACGT ACGGGGTATA CATGTCTGAC AATGGCAGAT CCCAGCGGTC AAAACAGGCG
0421 GCAGTAAGGC GGTCGGGATA GTTTTCTTGC GGCCCTAATC CGAGCCAGTT TACCCGCTCT
0481 GCTACCTGCG CCAGCTGGCA GTTCAGGCCA ATCCGCGCCG GATGCGGTGT ATCGCTCGCC
0541 ACTTCAACAT CAACGGTAAT CGCCATTTGA CCACTACCAT CAATCCGGTA GGTTTTCCGG
0601 CTGATAAATA AGGTTTTCCC CTGATGCTGC CACGCGTGAG CGGTCGTAAT CAGCACCGCA
0661 TCAGCAAGTG TATCTGCCGT GCACTGCAAC AACGCTGCTT CGGCCTGGTA ATGGCCCGCC
0721 GCCTTCCAGC GTTCGACCCA GGCGTTAGGG TCAATGCGGG TCGCTTCACT TACGCCAATG
0781 TCGTTATCCA GCGGTGCACG GGTGAACTGA TCGCGCAGCG GCGTCAGCAG TTGTTTTTTA
0841 TCGCCAATCC ACATCTGTGA AAGAAAGCCT GACTGGCGGT TAAATTGCCA ACGCTTATTA
0901 CCCAGCTCGA TGCAAAAATC CATTTCGCTG GTGGTCAGAT GCGGCATGGC GTGGGACGCG
0961 GCGGGGAGCG TCACACTGAG GTTTTCCGCC AGACGCCACT GCTGCCAGGC GCTGATGTGC
1021 CCGGCTTCTG ACCATGCGGT CGCGTTCGGT TGCACTACGC GTACTGTGAG CCAGAGTTGC
1081 CCGGCGCTCT CCGGCTGCGG TAGTTCAGGC AGTTCAATCA ACTGTTTACC TTGTGGAGCG
1141 ACATCCTGAG GCACTTCACC GCTTGCCAGC GGCTTACCAT CCAGCGCCAC CATCCAGTGC
1201 AGGAGCTCGT TATCGCTATG ACGGAACAGG TATTCGCTGG TCACTTCGAT GGTTTGCCCG
1261 GATAAACGGA ACTGGAAAAA CTGCTGCTGG TGTTTTGCTT CCGTCAGCGC TGGATGCGGC
1321 GTGCGGTCGG CAAAGACCAG ACCGTTCATA CAGAACTGGC GATCGTTCGG CGTATCGCCA
1381 AAATCACCGC CGTAAGCCGA CCACGGGTTG CCGTTTTCAT CATATTTAAT CAGCGACTGA
1441 TCCACCCAGT CCCAGACGAA GCCGCCCTGT AAACGGGGAT ACTGACGAAA CGCCTGCCAG
1501 TATTTAGCGA AACCGCCAAG ACTGTTACCC ATCGCGTGGG CGTATTCGCA AAGGATCAGC
1561 GGGCGCGTCT CTCCAGGTAG CGAAAGCCAT TTTTTGATGG ACCATTTCGG CACAGCCGGG
1621 AAGGGGTGGT CTTCATCCAC GCGCGCGTAC ATCGGGCAAA TAATATCGGT GGCCGTGGTG
1681 TCGGCTCCGC CGCCTTCATA CTGCACCGGG CGGGAAGGAT CGACAGATTT GATCCAGCGA
1741 TACAGCGCGT CGTGATTAGC GCCGTGGCCT GATTCATTCC CCAGCGACCA GATGATCACA
1801 CTCGGGTGAT TACGATCGCG CTGCACCATT CGCGTTACGC GTTCGCTCAT CGCCGGTAGC
1861 CAGCGCGGAT CATCGGTCAG ACGATTCATT GGCACCATGC CGTGGGTTTC AATATTGGCT
1921 TCATCCACCA CATACAGGCC GTAGCGTTCG CACAGCGTGT ACCACAGCGG ATGGTTCGGA
1981 TAATGCGAAC AGCGCACGGC TTTAAAGTTG TTCTGCTTCA TCAGCAGGAT ATCCTGCACC
2041 ATCGTCTGCT CATCCATGAC CTGACCATGC AGAGGATGAT GCTCGTGACG GTTAACGCCT
2101 CGAATCAGCA ACGGCTTGCC GTTCAGCAGC AGCAGACCAT TTTCAATCCG CACCTCGCGG
2161 AAACCGACAT CGCAGGCTTC TGCTTCAATC AGCGTGCCGT CGGCGGTGTG CAGTTCAACC
2221 ACCGCACGAT AGAGATTCGG GATTTCGGCG CTCCACAGTT TCGGGTTTTC CAGGTTCAGA
2281 CGTAGTGTGA CGCGATCGGC ATCACCACCA CGCTCATCGA TAATTTCACC GCCGAAAGGC
2341 GCGGTGCCGC TGGCGACCTG CGTTTCACCC TGCCATAAAG AAACTGTTAC CCGTAGGTAG
2401 TCACGCAACT CGCCGCACAT CTGAACTTCA GCCTCCAGTA CAGCGCGGCT TAAATCATCA
2461 TTAAAGCGAG TGGCAACATG GAAATCGCTG ATTTGTGTAG TCGGTTTATG CAGCAACGAG
2521 ACGTCACGGA AAATGCCGCT CATCCGCCAC ATATCCTGAT CTTCCAGATA ACTGCCTTCA
2581 CTCCAACGCA GCACCATCAC CGCGAGGCGG TTTTCTCCGG CGCGTAAAAA AGCGCTCAGG
2641 TCAAATTCAG ACGGCAAACG ACTGTCCTGG CCGTAACCGA CCCAGCGCCC GTTGCACCAC
2701 AGATGAAACG CCGAGTTAAC GCCATCAAAA ATAATTCGCG TCTGGCCTTC CTGTAGCCAG
2761 CTTTCATCAA CATTAAATGT GAGCGAGTAA CAACCCGTCG GATTCTCCGT GGGAACAAAC
2821 GGCGGATTGA CCGTAATGGG ATAGGTTACG TTGGTGTAGA TGGGCGCATC GTAACCGTGC
2881 ATCTGCCAGT TTGAGGGGAC GACGACAGTA TCGGCCTCAG GAAGATCGCA CTCCAGCCAG
2941 CTTTCCGGCA CCGCTTCTGG TGCCGGAAAC CAGGCAAAGC GCCATTCGCC ATTCAGGCTG
3001 CGCAACTGTT GGGAAGGGCG ATCGGTGCGG GCCTCTTCGC TATTACGCCA GCTGGCGAAA
3061 GGGGGATGTG CTGCAAGGCG ATTAAGTTGG GTAACGCCAG GGTTTTCCCA GTCACGACGT
3121 TGTAAAACGA CCGCCAGTGA ATTCGAGCTC GGTACCCGGG GATCCTCTAG AGTCGACCTG
3181 CAGGCATGCA AGCTTGGCGT AATCATGGTC ATAGCTGTTT CCTGTGTGAA ATTGTTATCC
3241 GCTCACAATT CCACACAACA TACGAGCCGG AAGCATAAAG TGTAAAGCCT GGGGTGCCTA
3301 ATGAGTGAGC TAACTCACAT TAATTGCGTT GCGCTCACTG CCCGCTTTCC AGTCGGGAAA
3361 CCTGTCGTGC CAGGCTGCAG CCTGCATTAA TGAATCGGCC AACGCGCGGG GAGAGGCGGT
3421 TTGCGTATTG GGCGCTCTTC CGCTTCCTCG CTCACTGACT CGCTGCGCTC GGTCGTTCGG
3481 CTGCGGCGAG CGGTATCAGC TCACTCAAAG GCGGTAATAC GGTTATCCAC AGAATCAGGG
3541 GATAACGCAG GAAAGAACAT GTGAGCAAAA GGCCAGCAAA AGGCCAGGAA CCGTAAAAAG
3601 GCCGCGTTGC TGGCGTTTTT CCATAGGCTC CGCCCCCCTG ACGAGCATCA CAAAAATCGA
3661 CGCTCAAGTC AGAGGTGGCG AAACCCGACA GGACTATAAA GATACCAGGC GTTTCCCCCT
3721 GGAAGCTCCC TCGTGCGCTC TCCTGTTCCG ACCCTGCCGC TTACCGGATA CCTGTCCGCC
3781 TTTCTCCCTT CGGGAAGCGT GGCGCTTTCT CATAGCTCAC GCTGTAGGTA TCTCAGTTCG
3841 GTGTAGGTCG TTCGCTCCAA GCTGGGCTGT GTGCACGAAC CCCCCGTTCA GCCCGACCGC
3901 TGCGCCTTAT CCGGTAACTA TCGTCTTGAG TCCAACCCGG TAAGACACGA CTTATCGCCA
3961 CTGGCAGCAG CCACTGGTAA CAGGATTAGC AGAGCGAGGT ATGTAGGCGG TGCTACAGAG
4021 TTCTTGAAGT GGTGGCCTAA CTACGGCTAC ACTAGAAGGA CAGTATTTGG TATCTGCGCT
4081 CTGCTGAAGC CAGTTACCTT CGGAAAAAGA GTTGGTAGCT CTTGATCCGG CAAACAAACC
4141 ACCGCTGGTA GCGGTGGTTT TTTTGTTTGC AAGCAGCAGA TTACGCGCAG AAAAAAAGGA
4201 TCTCAAGAAG ATCCTTTGAT CTTTTCTACG GGGTCTGACG CTCAGTGGAA CGAAAACTCA
4261 CGTTAAGGGA TTTTGGTCAT GAGATTATCA AAAAGGATCT TCACCTAGAT CCTTTTAAAT
4321 TAAAAATGAA GTTTTAAATC AATCTAAAGT ATATATGAGT AAACTTGGTC TGACAGTTAC
4381 CAATGCTTAA TCAGTGAGGC ACCTATCTCA GCGATCTGTC TATTTCGTTC ATCCATAGTT
4441 GCCTGACTCC CCGTCGTGTA GATAACTACG ATACGGGAGG GCTTACCATC TGGCCCCAGT
4501 GCTGCAATGA TACCGCGAGA CCCACGCTCA CCGGCTCCAG ATTTATCAGC AATAAACCAG
4561 CCAGCCGGAA GGGCCGAGCG CAGAAGTGGT CCTGCAACTT TATCCGCCTC CATCCAGTCT
4621 ATTAATTGTT GCCGGGAAGC TAGAGTAAGT AGTTCGCCAG TTAATAGTTT GCGCAACGTT
4681 GTTGCCATTG CTGCAGGCAT CGTGGTGTCA CGCTCGTCGT TTGGTATGGC TTCATTCAGC
4741 TCCGGTTCCC AACGATCAAG GCGAGTTACA TGATCCCCCA TGTTGTGCAA AAAAGCGGTT
4801 AGCTCCTTCG GTCCTCCGAT CGTTGTCAGA AGTAAGTTGG CCGCAGTGTT ATCACTCATG
4861 GTTATGGCAG CACTGCATAA TTCTCTTACT GTCATGCCAT CCGTAAGATG CTTTTCTGTG
4921 ACTGGTGAGT ACTCAACCAA GTCATTCTGA GAATAGTGTA TGCGGCGACC GAGTTGCTCT
4981 TGCCCGGCGT CAACACGGGA TAATACCGCG CCACATAGCA GAACTTTAAA AGTGCTCATC
5041 ATTGGAAAAC GTTCTTCGGG GCGAAAACTC TCAAGGATCT TACCGCTGTT GAGATCCAGT
5101 TCGATGTAAC CCACTCGTGC ACCCAACTGA TCTTCAGCAT CTTTTACTTT CACCAGCGTT
5161 TCTGGGTGAG CAAAAACAGG AAGGCAAAAT GCCGCAAAAA AGGGAATAAG GGCGACACGG
5221 AAATGTTGAA TACTCATACT CTTCCTTTTT CAATATTATT GAAGCATTTA TCAGGGTTAT
5281 TGTCTCATGA GCGGATACAT ATTTGAATGT ATTTAGAAAA ATAAACAAAT AGGGGTTCCG
5341 CGCACATTTC CCCGAAAAGT GCCACCTGAC GTCTAAGAAA CCATTATTAT CATGACATTA
5401 ACCTATAAAA ATAGGCGTAT CACGAGGCCC TTTCGTC


نوشته شدهجمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390 توسط MAH


Nucleotide Sequence of pKAN Plasmids
Sequence of pKAN, 4,194 bp
0001 AGCGCCCAAT ACGCAAACCG CCTCTCCCCG CGCGTTGGCC GATTCATTAA TGCAGCTGGC
0061 ACGACAGGTT TCCCGACTGG AAAGCGGGCA GTGAGCGCAA CGCAATTAAT GTGAGTTAGC
0121 TCACTCATTA GGCACCCCAG GCTTTACACT TTATGCTTCC GGCTCGTATG TTGTGTGGAA
0181 TTGTGAGCGG ATAACAATTT CACACAGGAA ACAGCTATGA CCATGATTAC GCCAAGCTTC
0241 ACGCTGCCGC AAGCACTCAG GGCGCAAGGG CTGCTAAAGG AAGCGGAACA CGTAGAAAGC
0301 CAGTCCGCAG AAACGGTGCT GACCCCGGAT GAATGTCAGC TACTGGGCTA TCTGGACAAG
0361 GGAAAACGCA AGCGCAAAGA GAAAGCAGGT AGCTTGCAGT GGGCTTACAT GGCGATAGCT
0421 AGACTGGGCG GTTTTATGGA CAGCAAGCGA ACCGGAATTG CCAGCTGGGG CGCCCTCTGG
0481 TAAGGTTGGG AAGCCCTGCA AAGTAAACTG GATGGCTTTC TTGCCGCCAA GGATCTGATG
0541 GCGCAGGGGA TCAAGATCTG ATCAAGAGAC AGGATGAGGA TCGTTTCGCA TGATTGAACA
0601 AGATGGATTG CACGCAGGTT CTCCGGCCGC TTGGGTGGAG AGGCTATTCG GCTATGACTG
0661 GGCACAACAG ACAATCGGCT GCTCTGATGC CGCCGTGTTC CGGCTGTCAG CGCAGGGGCG
0721 CCCGGTTCTT TTTGTCAAGA CCGACCTGTC CGGTGCCCTG AATGAACTGC AGGACGAGGC
0781 AGCGCGGCTA TCGTGGCTGG CCACGACGGG CGTTCCTTGC GCAGCTGTGC TCGACGTTGT
0841 CACTGAAGCG GGAAGGGACT GGCTGCTATT GGGCGAAGTG CCGGGGCAGG ATCTCCTGTC
0901 ATCTCACCTT GCTCCTGCCG AGAAAGTATC CATCATGGCT GATGCAATGC GGCGGCTGCA
0961 TACGCTTGAT CCGGCTACCT GCCCATTCGA CCACCAAGCG AAACATCGCA TCGAGCGAGC
1021 ACGTACTCGG ATGGAAGCCG GTCTTGTCGA TCAGGATGAT CTGGACGAAG AGCATCAGGG
1081 GCTCGCGCCA GCCGAACTGT TCGCCAGGCT CAAGGCGCGC ATGCCCGACG GCGAGGATCT
1141 CGTCGTGACC CATGGCGATG CCTGCTTGCC GAATATCATG GTGGAAAATG GCCGCTTTTC
1201 TGGATTCATC GACTGTGGCC GGCTGGGTGT GGCGGACCGC TATCAGGACA TAGCGTTGGC
1261 TACCCGTGAT ATTGCTGAAG AGCTTGGCGG CGAATGGGCT GACCGCTTCC TCGTGCTTTA
1321 CGGTATCGCC GCTCCCGATT CGCAGCGCAT CGCCTTCTAT CGCCTTCTTG ACGAGTTCTT
1381 CTGAGCGGGA CTCTGGGGTT CGAAATGACC GACCAAGCGA CGCCCAACCT GCCATCACGA
1441 GATTTCGATT CCACCGCCGC CTTCTATGAA AGGTTGGGCT TCGGAATCGT TTTCCGGGAC
1501 GCCGGCTGGA TGATCCTCCA GCGCGGGGAT CTCATGCTGG AGTTCTTCGC CCACCCCGGG
1561 CTCGATCCCC TCGCGAGTTG GTTCAGCTGC TGCCTGAGGC TGGACGACCT CGCGGAGTTC
1621 TACCGGCAGT GCAAATCCGT CGGCATCCAG GAAACCAGCA GCGGCTATCC GCGCATCCAT
1681 GCCCCCGAAC TGCAGGAGTG GGGAGGCACG ATGGCCGCTT TGGTCGACCC GGACGGGACG
1741 CTCCTGCGCC TGATACAGAA CGAATTGCTT GCAGGCATCT CATGAGTGTG TCTTCCCGTT
1801 TTCCGCCTGA GGTCACTGCG TGGATGGAGC GCTGGCGCCT GCTGCGCGAC GGCGAGCTGC
1861 TCACCACCCA CTCGAGCTGG ATACTTCCCG TCCGCCAGGG GGACATGCCG GCGATGCTGA
1921 AGGTCGCGCG CATTCCCGAT GAAGAGGCCG GTTACCGCCT GTTGACCTGG TGGGACGGGC
1981 AGGGCGCCGC CCGAGTCTTC GCCTCGGCGG CGGGCGCTCT GCTCATGGAG CGCGCGTCCG
2041 GGGCCGGGGA CCTTGCACAG ATAGCGTGGT CCGGCCAGGA CGACGAGGCT TGCAGGATCC
2101 CCGGGTACCG AGCTCGAATT CACTGGCCGT CGTTTTACAA CGTCGTGACT GGGAAAACCC
2161 TGGCGTTACC CAACTTAATC GCCTTGCAGC ACATCCCCCT TTCGCCAGCT GGCGTAATAG
2221 CGAAGAGGCC CGCACCGATC GCCCTTCCCA ACAGTTGCGC AGCCTGAATG GCGAATGGCG
2281 CCTGATGCGG TATTTTCTCC TTACGCATCT GTGCGGTATT TCACACCGCA TATGGTGCAC
2341 TCTCAGTACA ATCTGCTCTG ATGCCGCATA GTTAAGCCAG CCCCGACACC CGCCAACACC
2401 CGCTGACGCG CCCTGACGGG CTTGTCTGCT CCCGGCATCC GCTTACAGAC AAGCTGTGAC
2461 CGTCTCCGGG AGCTGCATGT GTCAGAGGTT TTCACCGTCA TCACCGAAAC GCGCGAGACG
2521 AAAGGGCCTC GTGATACGCC TATTTTTATA GGTTAATGTC ATGATAATAA TGGTTTCTTA
2581 GACGTCAGGT GGCACTTTTC GGGGAAATGT GCGCGGAACC CCTATTTGTT TATTTTTCTA
2641 AATACATTCA AATATGTATC CGCTCATGAG ACAATAACCC TGATAAATGC TTCAATAATA
2701 CTCACCAGTC ACAGAAAAGC ATCTTACGGA TGGCATGACA GTAAGAGAAT TATGCAGTGC
2761 TGCCATAACC ATGAGTGATA ACACTGCGGC CAACTTACTT CTGACAACGA TCGGAGGACC
2821 GAAGGAGCTA ACCGCTTTTT TGCACAACAT GGGGGATCAT GTAACTCGCC TTGATCGTTG
2881 GGAACCGGAG CTGAATGAAG CCATACCAAA CGACGAGCGT GACACCACGA TGCCTGTAGC
2941 AATGGCAACA ACGTTGCGCA AACTATTAAC TGGCGAACTA CTTACTCTAG CTTCCCGGCA
3001 ACAATTAATA GACTGGATGG AGGCGGATAA AGTTGCAGGA CCACTTCTGC GCTCGGCCCT
3061 TCCGGCTGGC TGGTTTATTG CTGATAAATC TGGAGCCGGT GAGCGTGGGT CTCGCGGTAT
3121 CATTGCAGCA CTGGGGCCAG ATGGTAAGCC CTCCCGTATC GTAGTTATCT ACACGACGGG
3181 GAGTCAGGCA ACTATGGATG AACGAAATAG ACAGATCGCT GAGATAGGTG CCTCACTGAT
3241 TAAGCATTGG TAACTGTCAG ACCAAGTTTA CTCATATATA CTTTAGATTG ATTTAAAACT
3301 TCATTTTTAA TTTAAAAGGA TCTAGGTGAA GATCCTTTTT GATAATCTCA TGACCAAAAT
3361 CCCTTAACGT GAGTTTTCGT TCCACTGAGC GTCAGACCCC GTAGAAAAGA TCAAAGGATC
3421 TTCTTGAGAT CCTTTTTTTC TGCGCGTAAT CTGCTGCTTG CAAACAAAAA AACCACCGCT
3481 ACCAGCGGTG GTTTGTTTGC CGGATCAAGA GCTACCAACT CTTTTTCCGA AGGTAACTGG
3541 CTTCAGCAGA GCGCAGATAC CAAATACTGT CCTTCTAGTG TAGCCGTAGT TAGGCCACCA
3601 CTTCAAGAAC TCTGTAGCAC CGCCTACATA CCTCGCTCTG CTAATCCTGT TACCAGTGGC
3661 TGCTGCCAGT GGCGATAAGT CGTGTCTTAC CGGGTTGGAC TCAAGACGAT AGTTACCGGA
3721 TAAGGCGCAG CGGTCGGGCT GAACGGGGGG TTCGTGCACA CAGCCCAGCT TGGAGCGAAC
3781 GACCTACACC GAACTGAGAT ACCTACAGCG TGAGCTATGA GAAAGCGCCA CGCTTCCCGA
3841 AGGGAGAAAG GCGGACAGGT ATCCGGTAAG CGGCAGGGTC GGAACAGGAG AGCGCACGAG
3901 GGAGCTTCCA GGGGGAAACG CCTGGTATCT TTATAGTCCT GTCGGGTTTC GCCACCTCTG
3961 ACTTGAGCGT CGATTTTTGT GATGCTCGTC AGGGGGGCGG AGCCTATGGA AAAACGCCAG
4021 CAACGCGGCC TTTTTACGGT TCCTGGCCTT TTGCTGGCCT TTTGCTCACA TGTTCTTTCC
4081 TGCGTTATCC CCTGATTCTG TGGATAACCG TATTACCGCC TTTGAGTGAG CTGATACCGC
4141 TCGCCGCAGC CGAACGACCG AGCGCAGCGA GTCAGTGAGC GAGGAAGCGG AAGA


نوشته شدهجمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390 توسط MAH
Nucleotide Sequence of pAMP Plasmids


pAMP DNA Sequence, 4539 bp
0001 GCGCCCAATA CGCAAACCGC CTCTCCCCGC GCGTTGGCCG ATTCATTAAT GCAGCTGGCA
0061 CGACAGGTTT CCCGACTGGA AAGCGGGCAG TGAGCGCAAC GCAATTAATG TGAGTTAGCT
0121 CACTCATTAG GCACCCCAGG CTTTACACTT TATGCTTCCG GCTCGTATGT TGTGTGGAAT
0181 TGTGAGCGGA TAACAATTTC ACACAGGAAA CAGCTATGAC CATGATTACG CCAAGCTTGC
0241 AGAAACGACT TTTTTAAAGG ACGGTTATCA CATTCAAACA TTAATTTTTT ATGATAAACA
0301 ATTCCATCCA ATTGATTTAA TCAATACAAC ATTTGAAGAT CAAGCAGATA AATATATTTT
0361 TTGGCGTTAT GCAGCTGACA GAGCCAAAAT AACAAATGCC TATGGCTTCA TTTGGATATC
0421 AGAGCTATGG CTCAGAAAAG CAAGCATCTA CTCCAATAAA CCAATACATA CAATGCCAAT
0481 TATAGATGAA AGACTTCAGG TAATTGGAAT TGATTCAAAT AATAATCAAA AATGTATTTC
0541 ATGGAAAATA GTTAGAGAAA ACGAAGAAAA AAAACCGACT TTAGAAATAT CAACAGCAGA
0601 CTCAAAACAT GACGAAAAAC CATATTTCAT GCGTTCAGTC TTAAAAGCAA TTGGCGGTGA
0661 TGTAAACACT ATGAACAATT GAGTCATAGA ACTTCCATTA TTCTCCTGAA GATAATAATC
0721 GCCAAATAAA CCAATACTCA GCTTTACAAT ATACTAACTA ACCGCAGAAC GTTATTTCAT
0781 ACAACGTTTC TGCGGCATAT CACAAAACGA TTACTCCATA ACAGGGACAG CAGGCCACTC
0841 AATATCAGGT GCAGTTGATG TATCAACACG GTTCAGCAAC ACCCGATACT TCTTCCAGGC
0901 TTCCAGCAAC GAGGTTTCTT CCTTCGTTGC AATTTCCAGA TCTGCAGCAT CCTGAAGCGG
0961 CGCAATATGC TCACTGGCTA CCTGCATCAG GCTTTTTTTT GTTTCTTCCG CCTCCCGGAT
1021 CCGGAACAGT TTTTCTGCTT CCGTATCCTT CACCCAGGCT GTGCCGTTCC ACTTCTGATA
1081 TTCCCCTCCC GGCGATAACC AGGTAAAATT TTCCGGTAAC GGACCGAGTT CAGAAATAAA
1141 TAACGCGTCG CCGGAAGCCA CGTCATAGAC GGTTTTACCC CGATGGTCTT CAACGAGATG
1201 CCACGATGCC TCATCACTGT TGAAAACAGC CACAAAGCCA GCCGGAATAT CTGGCGGTGC
1261 AATATCGGTA CTGTTTGCAG GCAGACCGGT ATGAGGCGGA ATATATGCGT CACCTTCACC
1321 AATAAATTCA TTAGTTCCGG CCAGCAGATT ATAAATTTTT ATGGTCCGTG GTTGTTCACT
1381 CATTCTGAAT GCCATTATGC AAGCCTCACA ATATAGTTAA ATGCAATGTT TTTGACGGTG
1441 TTTTCCGCGT TACCCGCAGC GTTAACGGTG ATGGTGTGTC CGTGTGAACC AATACTGAAA
1501 GAATGGGCAT GAGCACCGAT AACAACCGGA TGCTGGTGCG CACCAATACC AACTGTATGC
1561 GCATGTGCAC CGGCACTCAC GGCTGTACCG GACAATGAGT GACTGTGGCT GCCCTGACTG
1621 TCCGTTTTCG ATAAATAAGC AATACCCTGT GTGCTGGTTC CTTTAACTGT GGATAAACTT
1681 CCTGTAATGG TTGCTGTTCC ATACTGACTC CAGCCAGAAC TGTTCATCCT TAAACCACTT
1741 GTGTGGGCAT GAGCACCCGC GGCCCCTGTT GAACCGCTCA GACTGTGAGC ATGAGCCCCC
1801 GTGTTATTCG TCGATTTGGT GCCGTAATCG AAACTGCCTG TTGTTTTCGT CCCGTAATCA
1861 AACGACGATG TGGTTTTCGT CCCCAAATCC GTACCGGATG CACTGGCACT GTGGGTGTGC
1921 GACTTAATTC CATCCTGTTC CTGAGACAAT ACAGCACGAC CGCTGGCGGG TTTCCCCTTG
1981 ATTGTCCAGC CTCGCATATC AGGAAGCACA CCCGATGGAT ACGCGACAGC AAGTTTTGGG
2041 TAGGCTGATT TGTCAAACGC CTGCCCCTGC ATCAGGACGT AGCCAGACGG AACGATATCT
2101 GATGGCCACG GGATCGGCGC ACCTGCCGGA AAGGCCGAAT TCACTGGCCG TCGTTTTACA
2161 ACGTCGTGAC TGGGAAAACC CTGGCGTTAC CCAACTTAAT CGCCTTGCAG CACATCCCCC
2221 TTTCGCCAGC TGGCGTAATA GCGAAGAGGC CCGCACCGAT CGCCCTTCCC AACAGTTGCG
2281 CAGCCTGAAT GGCGAATGGC GCCTGATGCG GTATTTTCTC CTTACGCATC TGTGCGGTAT
1341 TTCACACCGC ATATGGTGCA CTCTCAGTAC AATCTGCTCT GATGCCGCAT AGTTAAGCCA
2401 GCCCCGACAC CCGCCAACAC CCGCTGACGC GCCCTGACGG GCTTGTCTGC TCCCGGCATC
2461 CGCTTACAGA CAAGCTGTGA CCGTCTCCGG GAGCTGCATG TGTCAGAGGT TTTCACCGTC
2521 ATCACCGAAA CGCGCGAGAC GAAAGGGCCT CGTGATACGC CTATTTTTAT AGGTTAATGT
2581 CATGATAATA ATGGTTTCTT AGACGTCAGG TGGCACTTTT CGGGGAAATG TGCGCGGAAC
1641 CCCTATTTGT TTATTTTTCT AAATACATTC AAATATGTAT CCGCTCATGA GACAATAACC
2701 CTGATAAATG CTTCAATAAT ATTGAAAAAG GAAGAGTATG AGTATTCAAC ATTTCCGTGT
2761 CGCCCTTATT CCCTTTTTTG CGGCATTTTG CCTTCCTGTT TTTGCTCACC CAGAAACGCT
1821 GGTGAAAGTA AAAGATGCTG AAGATCAGTT GGGTGCACGA GTGGGTTACA TCGAACTGGA
2881 TCTCAACAGC GGTAAGATCC TTGAGAGTTT TCGCCCCGAA GAACGTTTTC CAATGATGAG
2941 CACTTTTAAA GTTCTGCTAT GTGGCGCGGT ATTATCCCGT ATTGACGCCG GGCAAGAGCA
3001 ACTCGGTCGC CGCATACACT ATTCTCAGAA TGACTTGGTT GAGTACTCAC CAGTCACAGA
3061 AAAGCATCTT ACGGATGGCA TGACAGTAAG AGAATTATGC AGTGCTGCCA TAACCATGAG
3121 TGATAACACT GCGGCCAACT TACTTCTGAC AACGATCGGA GGACCGAAGG AGCTAACCGC
3181 TTTTTTGCAC AACATGGGGG ATCATGTAAC TCGCCTTGAT CGTTGGGAAC CGGAGCTGAA
3241 TGAAGCCATA CCAAACGACG AGCGTGACAC CACGATGCCT GTAGCAATGG CAACAACGTT
3301 GCGCAAACTA TTAACTGGCG AACTACTTAC TCTAGCTTCC CGGCAACAAT TAATAGACTG
3361 GATGGAGGCG GATAAAGTTG CAGGACCACT TCTGCGCTCG GCCCTTCCGG CTGGCTGGTT
3421 TATTGCTGAT AAATCTGGAG CCGGTGAGCG TGGGTCTCGC GGTATCATTG CAGCACTGGG
3481 GCCAGATGGT AAGCCCTCCC GTATCGTAGT TATCTACACG ACGGGGAGTC AGGCAACTAT
3541 GGATGAACGA AATAGACAGA TCGCTGAGAT AGGTGCCTCA CTGATTAAGC ATTGGTAACT
3601 GTCAGACCAA GTTTACTCAT ATATACTTTA GATTGATTTA AAACTTCATT TTTAATTTAA
3661 AAGGATCTAG GTGAAGATCC TTTTTGATAA TCTCATGACC AAAATCCCTT AACGTGAGTT
3721 TTCGTTCCAC TGAGCGTCAG ACCCCGTAGA AAAGATCAAA GGATCTTCTT GAGATCCTTT
3781 TTTTCTGCGC GTAATCTGCT GCTTGCAAAC AAAAAAACCA CCGCTACCAG CGGTGGTTTG
3841 TTTGCCGGAT CAAGAGCTAC CAACTCTTTT TCCGAAGGTA ACTGGCTTCA GCAGAGCGCA
3901 GATACCAAAT ACTGTCCTTC TAGTGTAGCC GTAGTTAGGC CACCACTTCA AGAACTCTGT
3961 AGCACCGCCT ACATACCTCG CTCTGCTAAT CCTGTTACCA GTGGCTGCTG CCAGTGGCGA
4021 TAAGTCGTGT CTTACCGGGT TGGACTCAAG ACGATAGTTA CCGGATAAGG CGCAGCGGTC
4081 GGGCTGAACG GGGGGTTCGT GCACACAGCC CAGCTTGGAG CGAACGACCT ACACCGAACT
4141 GAGATACCTA CAGCGTGAGC TATGAGAAAG CGCCACGCTT CCCGAAGGGA GAAAGGCGGA
4201 CAGGTATCCG GTAAGCGGCA GGGTCGGAAC AGGAGAGCGC ACGAGGGAGC TTCCAGGGGG
4261 AAACGCCTGG TATCTTTATA GTCCTGTCGG GTTTCGCCAC CTCTGACTTG AGCGTCGATT
4321 TTTGTGATGC TCGTCAGGGG GGCGGAGCCT ATGGAAAAAC GCCAGCAACG CGGCCTTTTT
4381 ACGGTTCCTG GCCTTTTGCT GGCCTTTTGC TCACATGTTC TTTCCTGCGT TATCCCCTGA
4441 TTCTGTGGAT AACCGTATTA CCGCCTTTGA GTGAGCTGAT ACCGCTCGCC GCAGCCGAAC
4501 GACCGAGCGC AGCGAGTCAG TGAGCGAGGA AGCGGAAGA

نوشته شدهجمعه بیست و سوم اردیبهشت 1390 توسط MAH
.: Weblog Themes By Pichak :.


Tehran

Free PageRank Checker free counters
تمامي حقوق اين وبلاگ محفوظ است | طراحي : پيچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ
لينك نگار
افزايش آمار بازديد